Czas czytania: 10 minut

Podcast
"Technologie w Rehabilitacji"
Odcinek #065

Ten odcinek jest dla Ciebie, jeżeli chcesz dowiedzieć się:

  • interesuje Cię konkurs MZ pt. zakup sprzętu do rehabilitacji leczniczej dla pacjentów onkologicznych w 2025 r.
  • chcesz wiedzieć, jak wziąć udział w tym konkursie?
  • szukasz urządzeń do konkursu
  • zastanawiasz jak dobrze wybrać sprzęt aby dobrze służył?

Słuchaj w wybranej platformie streamingowej:

Spotify

Apple Podcast

YouTube

Wstęp do podcastu

Czołem! Witam Was w podcaście Technologie w rehabilitacji. Jest to 65. odcinek tego programu i jednocześnie - trzeci odcinek specjalny.
Nagrywamy go, ponieważ Ministerstwo Zdrowia w ramach realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej opublikowało w ostatni piątek, 11 lipca 2025 roku, regulamin konkursu pod nazwą "Zakup sprzętu do rehabilitacji leczniczej dla pacjentów onkologicznych".
I tak jak przy poprzednich konkursach, które były realizowane w 2023 roku - przygotowaliśmy krótkie omówienie tego co do tej pory pojawiło się na stronie Ministerstwa Zdrowia a także kilka propozycji sprzętowych z naszej strony, czyli ze strony firmy Skyfi która prowadzi ten podcast, a ja nazywam się Krzysztof Cygoń, jestem jednym z współwłaścicieli tej firmy.
Nie przedłużając przejdźmy do samego konkursu. I jeszcze jedna rzecz, ja nagrywam ten materiał zarówno w formie wideo, gdzie będzie prezentowana seria informacji na slajdach, ale będzie on również dostępny w formie audio. Jeżeli słuchacie go tylko w formie audio, zachęcam również do odtworzenia sobie tego materiału w formie wideo w późniejszym czasie, a w opisie tego odcinka niezależnie od platformy będą wszystkie linki, na które będę się powoływał.

Na czym polega konkurs "Zakup sprzętu do rehabilitacji leczniczej dla pacjentów onkologicznych w 2025 r."?

Przechodząc do meritum.
Na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się regulamin konkursu pn. "Zakup sprzętu do rehabilitacji leczniczej dla pacjentów onkologicznych w 2025 r." - ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów zadania Narodowej Strategii Onkologicznej.
Link do konkursu zamieszczonego na stronie MZ: https://www.gov.pl/web/zdrowie/zakup-sprzetu-do-rehabilitacji-leczniczej-dla-pacjentow-onkologicznych-w-2025-r
Link do podsumowania przygotowanego przez nas: https://www.skyfi.pl/urzadzenia-do-rehabilitacji-onkologicznej-2025/
Natomiast samo ogłoszenie zawiera taki skrótowy regulamin oraz trzy załączniki: formularz oferty, ogólne warunki umowy i instrukcję złożenia oferty za pośrednictwem e-pułapu lub e-doręczeń. To będzie jedyna forma złożenia oferty w tym konkursie. Na następnych slajdach, w następnej części tego materiału trochę Wam opowiem o datach, jakie są związane z tym konkursem i co trzeba zrobić, aby skutecznie w nim wziąć udział.
Co mówi nam regulamin konkursu?
Przede wszystkim jako cel zdefiniowano: doposażenie placówek specjalistyczny sprzęty rehabilitacyjne dla pacjentów onkologicznych w trakcie i poleczeniu nowotworów.
Nabór dotyczy zakupu co najmniej jednego urządzenia z dosyć szerokiej listy, a wartość jednostkowa zakupu to minimum 10 tysięcy złotych.

Kto może skorzystać z konkursu finansującego zakup urządzeń do rehabilitacji onkologicznej?

Kto może wziąć udział? To też jest świetne pytanie, zawsze przy każdym dofinansowaniu.
Otóż to mogą być podmioty zakwalifikowane do Krajowej Sieci Onkologicznej na poziomie SOLO I, II lub III, które mają jednocześnie umowę z NFZ-em na rehabilitację leczniczą i które wykonały minimum 200 tysięcy świadczeń w 2024 roku.
I tu taka powiedzmy gwiazdka (*)
Ok. 18 czerwca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło plan konkursów na ten rok.
Plan na rehabilitację onkologiczną był jednym z pięciu konkursów, które miały się w tym roku pojawić.
Tam poziom dofinansowania miał być na różnych poziomach w zależności od tego, czy to jest SOLO I, II lub III.
Tutaj zostało to trochę ujednolicone, dlatego nie wszystkie informacje, które 18 czerwca widniały na stronie Ministerstwa, znajdują odbicie w tym regulaminie konkursu.

I drugim z rodzajów podmiotów, które mogą wziąć udział, to są Szpitale pediatryczne, które realizują świadczenia w zakresie:
- onkologii i hematologii dziecięcej,
- chirurgii dziecięcej,
- chirurgii onkologicznej dla dzieci.
I mają umowę z NFZ-em na rehabilitację leczniczą i wykonały przynajmniej 3,5 tysiąca świadczeń w 2024 roku.

Progi finansowania w konkursie MZ na zakup sprzętu do rehabilitacji onkologicznej

Jeżeli chodzi o poziomy dofinansowań, o których wspomniałem, to dla podmiotów SOLO I, II i III to będzie poziom 2 milionów złotych.
W odróżnieniu od tego, co było komunikowane jeszcze miesiąc temu, gdzie te poziomy miały być trochę różne, tu zostało to ujednolicone, natomiast szpitale pediatryczne będą miały 1,5 miliona złotych do wykorzystania.
To jest maksymalna kwota dofinansowania, od której będzie liczony udział własny, no bo też musimy pamiętać o tym, że Ministerstwo Zdrowia zażyczyło sobie, aby udział własny, czy wkład własny podmiotu biorącego udział w konkursie wynosił minimum 10% wartości pozyskiwanego sprzętu.
Można też kupić sprzęt przekraczający te kwoty, 2,5 miliona złotych odpowiednio, natomiast powyżej tych kwot ten udział własny nie będzie proporcjonalnie naliczany.

Ważne daty w konkursie MZ - sprzęt do rehabilitacji onkologicznej

A jakie mamy kluczowe daty w tym konkursie? Jak praktyka mówi, w przeszłości - zawsze te terminy były troszeczkę napięte.
Więc tak:
Nabór wniosków jest od 11 lipca, (czyli od minionego piątku) do 28 lipca, to jest poniedziałek - do godziny 16.
Zapłata za sprzęt i w przypadku wybrania na realizatorów zadania musi nastąpić w terminu do 31 grudnia 2025 roku.
Rozliczenie dotacji musi nastąpić do 15 stycznia 2026 roku, a uruchomienie sprzętu do 31 marca 2026 roku.
I też trzeba pamiętać, że wzorem poprzednich konkursów, które były, sprzęt będzie wykorzystywany przez podmiot, który skorzysta z tego dofinansowania przez 5 lat wyłącznie do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, czyli realnie do końca 2031 roku.

Wymagania formalne

A jakie mamy wymagania formalne w konkursie pt. "Zakup sprzętu do rehabilitacji leczniczej dla pacjentów onkologicznych w 2025 r."?
Trzeba wypełnić załącznik numer 1 i podpisać go podpisem kwalifikowanym PADES.
Trzeba mieć aktualny odpis z KRS-u lub oświadczenie z CEDIG-u i składa się to tylko elektronicznie przez e-doręczenia lub e-pułap.
Instrukcja składania w formie elektronicznej jest bodajże załącznikiem numer 3.
Do tego konkursu jest tam to dosyć szczegółowo opisane.

Ocena ofert

Co następuje jak złożymy już te oferty? Komisja konkursowa się zbierze i będzie je oceniała.
Na czym polega ta ocena ofert? Otóż będą przyznawane punkty za liczbę świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej wykonaną w 2024 roku na podstawie danych z NFZ-u i będzie można uzyskać od 10 do 50 punktów.
Będzie też oceniana liczba pacjentów po unikalnych numerach PESEL leczonych onkologicznie lub z rozpoznaniem onkologicznym w 2024.
Znowu na podstawie danych z NFZ-u od 10 do 50 punktów i wysokość wkładu własnego w zakupie sprzętu.
Nie mniej niż 10% planowanej wartości zakupu sprzętu w procentach i tu można uzyskać od 10 do 30 punktów.
I też taka uwaga techniczna: w regulaminie konkursu pt. "Zakup sprzętu do rehabilitacji leczniczej dla pacjentów onkologicznych w 2025 r." nie jest opublikowane, jaki będzie maksymalny budżet przeznaczony na ministerstwo na wszystkie zakupy.
Natomiast podmioty będą oceniane po kategoriach, po kategorii SOLO 1, SOLO 2, SOLO 3 i szpitalach pediatrycznych. To będą osobne kategorie.
I tam Ministerstwo też zastrzega, że w przypadku dużej liczby wnioskodawców nie wszyscy mogą być wybrani na realizatorów zadania.
Dlatego prawdopodobnie jednym z kryteriów będzie to, czy ktoś zdecydował się na większy lub mniejszy udział własny, ale to tylko taka nasza estymacja, gdybanie - jeżeli wolicie.

Co można zakupic do rehabilitacji onkologincznej?

Co można w ogóle zakupić w ramach tego dofinansowania? Ministerstwo opublikowało listę 27 typów urządzeń. Jest dostępna w załącznikach do ogłoszenia. Wybór jest całkowicie po stronie szpitala tego sprzętu, pod warunkiem, że wpisuje się w szeroko pojętą podkategorię, która jest zdefiniowana przez Ministerstwo.
Co można zakupić więc w ramach konkursu "Zakup sprzętu do rehabilitacji leczniczej dla pacjentów onkologicznych w 2025 r."?
Przykładowe rzeczy opisane przez ministerstwo to była m.in. rehabilitacja kończyn górnych i dolnych, czyli np. jakieś zestawy diagnostyczne, terapeutyczne, urządzenia do rehabilitacji dłoni i palców, do rehabilitacji kończyn górnych.
To mogły być urządzenia do rehabilitacji ruchowej, bieżnie do nauki chodu czy stołu do pionizacji.
Mogą być też urządzenia do rehabilitacji oddechowej, do usuwania wydzielin, drenażu wibracyjnego, urządzenia czy zestawy urządzeń wspomagające wydolność i kondycję, np. zestaw do treningu wytrzymałościowego i wydolnościowego, czy też narzędzia do rehabilitacji neurologicznej, np. nazwany tutaj multisensoryczny system terapeutyczny dla kończyn, a także urządzenia do rehabilitacji limfatycznej, czy szyny rehabilitacyjne do kończyn górnych i dolnych, urządzenia do regeneracji tkanek i redukcji bólu.
I tam jedną z urządzeń w tej podkategorii są urządzenia do szeroko pojętej kinezyterapii.
Mamy też narzędzia do elektrostymulacji i neurorehabilitacji, np. elektromiograf EMG biofeedback z elektrostymulacją, czy urządzenia dla dzieci.
Tutaj podkategoria jest jedna, systemy do rehabilitacji i reedukacji chodu w odciążeniu. Pełna lista jest dostępna na stronie 2 i 3 Ogłoszenia na stronie MZ, ale jeżeli nie chcecie teraz "skakac" do tego dokumentu, wklejam ją w całości poniżej:

Sprzęt możliwy do zakupu w ramach konkursu:
Urządzenia do rehabilitacji kończyn górnych i dolnych:
Zestaw do diagnostyki i rehabilitacji kończyn górnych i dolnych,
Urządzenie diagnostyczno-terapeutyczne do rehabilitacji kończyn górnych,
Urządzenie do zautomatyzowanej rehabilitacji dłoni i palców kończyny górnej,
Urządzenie do ćwiczeń stawu barkowego z oporem elastycznym,
Fotel do ćwiczeń oporowych kończyny dolnej,
Urządzenie z oporem elastycznym do rehabilitacji przedramienia i nadgarstka,
Urządzenia do rehabilitacji ruchowej:
Bieżnia do nauki chodu,
Stół do pionizacji,
Urządzenia do rehabilitacji oddechowej:
Urządzenie medyczne do usuwania wydzielin z dróg oddechowych,
Urządzenie do drenażu wibracyjnego tkanki płucnej,
Platforma wibracyjna (ze stołem pionizacyjnym lub bez),
Urządzenia wspomagające wydolność i kondycję:
Zestaw do treningu wytrzymałościowego i wydolnościowego,
Stanowiskowy system z automatycznym pomiarem ciśnienia,
Urządzenia wspomagające procesy rehabilitacji neurologicznej:
Multisensoryczny system terapeutyczny do kończyn,
Urządzenia wspomagające rehabilitację limfatyczną:
Aparat do terapii uciskowej,
Szyny rehabilitacyjne do kończyn górnych i dolnych,
Aparat do masażu uciskowego,
Aparat do drenażu limfatycznego,
Wanna do masażu wodno-wirowego kończyn górnych i dolnych oraz tułowia,
Urządzenia do regeneracji tkanek i redukcji bólu:
Urządzenia do kinezyterapii,
Urządzenia do radiofrekwencji,
Aparat do krioterapii miejscowej,
Skupiona fala uderzeniowa,
Aparat do głębokiej oscylacji,
Urządzenia do elektrostymulacji i neurorehabilitacji:
Mobilne elektromiografy z elektrostymulacją wyzwalaną,
Elektromiograf EMG Biofeedback z elektrostymulacją,
Urządzenia wspierające rehabilitację dzieci z chorobami onkologicznymi:
System do rehabilitacji i redukcji chodu w odciążeniu dla dzieci.

Pierwsze kroki w konkursie

I co można zrobić w pierwszej kolejności?
Przynajmniej tak według nas, czytając ten regulamin konkursu i patrząc na doświadczenia z poprzednich edycji tych programów, czy NSO, czy Robotyki.
Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zweryfikować ze współpracownikami, czy w 2024 roku zaraportowano odpowiednią liczbę procedur w waszej placówce.
Te 200 tysięcy dla SOLO, czy 3,5 tysiąca dla szpitali pediatrycznych to jest takie wymaganie zero-jedynkowe. Albo się je ma, albo nie ma. Jeżeli się go nie ma, no to nie można wziąć udziału w tym konkursie.
Oczywiście zawsze warto się zastanowić, jakie się ma potrzeby w zakresie sprzętu, a że ta lista jest dosyć szeroka, to można wybierać naprawdę dużo różnych narzędzi.
Warto też zawsze sprawdzić, zwłaszcza, że część z wnioskodawców już wcześniej uczestniczyła w innych programach i sale nie są z gumy, czy mamy w ogóle dostępne miejsce do instalacji tego sprzętu.
Warto zebrać z rynku oferty i je porównać.
W każdej kategorii rozwiązań jest sporo.
Nie tylko w naszej ofercie, ale w każdej innej firmy, która jest na rynku. No i warto sprawdzić na samym końcu, jak już dostaliśmy te oferty, je porównaliśmy, wszyscy powiedzieli, że to są idealne urządzenia do rehabilitacji onkologicznej.
To sprawdźcie po prostu, czy to, co wybieracie, spełnia wasze oczekiwania przede wszystkim i zmieści się na waszym oddziale.
To takie podwójne sprawdzenie tego, co było robione wcześniej.

Jakie urządzenia możemy Wam zaproponowac?

A jakie przykładowe sprzęty my na przykład możemy zaproponować w ramach konkursu "Zakup sprzętu do rehabilitacji leczniczej dla pacjentów onkologicznych w 2025 r."?
Pamiętając o tym, że to są oczywiście wyroby medyczne, należy ich używać zgodnie z instrukcją obsługi lub etykietą, a informacje zawarte w tym materiale są przeznaczone wyłącznie dla pracowników wykonujących zawody medyczne.
Na przykład urządzenie Hunova, które jest zestawem do diagnostyki rehabilitacji kończyn górnych i dolnych.
To jest jedyna na rynku zrobotyzowana platforma, na której opiera się stopy, czy na której się siedzi, ze zrobotyzowanym fotelem, siedziskiem, z czujnikiem do tułowia, a także zestawem programów, które angażują kończyny górne podczas terapii na monitorze, który teraz jest niestety zasłaniany przez widok z mojej kamery.
Mamy też egzoszkielet, jedyny na rynku medyczny egzoszkielet dla dzieci, Atlas, który tak naprawdę jest systemem do rehabilitacji i reedukacji chodu w odciążeniu dla dzieci, czy urządzenie Lexo, które również będąc robotem typu End-effector, jest systemem do rehabilitacji i reedukacji chodu w odciążeniu dla dzieci.
Co jeszcze?
Mamy urządzenie takie jak Amadeo z EMG, czyli do zautomatyzowanej rehabilitacji dłoni i palców kończyny górnej.
Mamy Diego z VR-em, czyli diagnostyczno-terapeutyczne urządzenie do rehabilitacji kończyn górnych, czy Omega Plus, zestaw do treningu wytrzymałościowego i wydolnościowego.
I w ostatniej serii, znane w ponad 100 ośrodkach w Polsce, Pablo, który jest zestawem do diagnostyki rehabilitacji kończyn górnych i dolnych.
Mamy całą linię urządzeń wykorzystujących opór elastyczny z oprogramowaniem łączącym to wszystko w całość, też od firmy Tyromotion, czyli tej samej, które robi Pablo, Omego, Diego, Amadeo, czy Lexo, serię MTT.
Taki opór pneumatyczny, co do zasady, był rozpoznawany w poprzednich konkursach jako forma oporu elastycznego, więc w pojedynczej kategoriach, gdzie będzie opór elastyczny, też śmiało można z takich urządzeń skorzystać.
A jeżeli w całości, to zawsze to jest zestaw do treningu wytrzymałościowego i wydolnościowego.
No i Euleria, takie rozwiązanie z czujnikami IMU, które też może być zestawem do treningu wytrzymałościowego, wydolnościowego, do treningu obwodowego dla wielu pacjentów obsługiwanych przez jednego terapeutę w ośrodku.

Wszystkie propozycje znajdziecie tutaj: https://www.skyfi.pl/urzadzenia-do-rehabilitacji-onkologicznej-2025/

A gdy ciężko wybrac?

A gdy wybór w ramach konkursu "Zakup sprzętu do rehabilitacji leczniczej dla pacjentów onkologicznych w 2025 r." jest trudny i ilość propozycji w ofertach zaczyna przygniatać, zapraszamy do nas.
Zawsze oferujemy bezpłatną konsultację w ramach rozmowy. Znajdziecie ją w zakładce kontakt na naszej stronie.
Polecamy się z podcastem Technologie w rehabilitacji, którego ta audycja jest częścią.
Mamy też blog o technologiach w rehabilitacji i tam wszędzie znajdziecie czy informacje o różnego rodzaju robotach i tym, jak zaplanować miejsce na przykładzie robota w placówce, na co zwrócić uwagę, gdy sprzętu jest dużo, a chcemy go dobrze umiejscowić.
Znajdziecie też informacje o na przykład urządzeniach do nowoczesnej rehabilitacji kończyn górnych, gdzie rozmawiamy z Joanną o tym, jak to skutecznie wybrać.
Możecie sobie porównać różne urządzenia, na przykładzie robotów czy egzoszkieletów.
Możecie posłuchać naszych przemyśleń - to już jest dosyć stary materiał - na temat tego, czym tak naprawdę są technologie i sprzęt wykorzystywane w rehabilitacji onkologicznej.
Czy też przeczytac artykuł, który kiedyś przygotowaliśmy z odpowiedziami na pięć najważniejszych pytań, które pomogą dobrze wybrać sprzęt w Narodowej Strategii Onkologicznej NSO.

Co mówią o nas klienci z poprzednich edycji?

Zawsze też pada pytanie o doświadczenie z poprzednich edycji programów NSO i Robotyka.
Z naszej strony możemy powiedzieć, że jeżeli chodzi o zadowolenie klientów, to mamy praktycznie 100% pozytywnych opinii.
Również terminowość dostaw, zwłaszcza w konkursie Robotyka, była dosyć ciężkim wyzwaniem, bo tam terminy były bardzo szalone i wszystko rozgrywało się na przestrzeni kilku tygodni. I mamy takie doświadczenie, że wszystkie dostawy udało nam się zrealizować w terminie i klienci byli z tego zadowoleni.
Wiemy, że nie zawsze było to możliwe- zbierając informacje z rynku, dlatego tutaj czujemy się mocno spełnieni, że nam się udało ten temat zrealizować w terminie. I też świadczą o tym opinie naszych klientów.
Tu kilka przykładowych.
Jedna z uzdrowiska Solanki, które brało udział w konkursie Robotyka i napisało nam bardzo miłą opinię, którą możecie zobaczyć na naszej stronie głównej.
Inne opinie to m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, czy BZLR Szpital Opieki Długoterminowej w Jaworzu, to też są opinie w ramach realizacji dostaw z konkursu Robotyka.
Jest ich, jak wspomniałem, więcej. My się bardzo cieszymy, że szpitale nam same takie opinie wystawiają, bo doświadczy też o tym, że musieliśmy zrobić im dobrą robotę podczas tych dostaw i spełniliśmy pokładane w nas zaufanie na etapie wyboru oferty.
My też dziękujemy jeszcze raz za zaufanie zarówno tym placówkom, które tutaj zostały pokazane, jak i wszystkim innym, które do tej pory zrobiły u nas po prostu zakupy. Nie tylko w ramach NSO czy Robotyki, ale także w ramach innych przetargów, zakupów i realizacji umów.

Serwis Skyfi - jak działa?

Mamy też pewne doświadczenie, jeżeli chodzi o serwis, bo wiemy, że jest to bardzo ważne, jeżeli chodzi o skuteczne utrzymywanie w sprawności tych urządzeń, zwłaszcza jeżeli mamy tak napięte terminy, jak to, że przez 5 lat należy to wykorzystywać w ramach świadczeń, które macie już u siebie w placówkach. No i zbieramy statystyki, m.in. właśnie z urządzeń dostarczonych w poprzednich edycjach programów NSO i Robotyka.
No i co, jak klienci do tej pory oceniali nasz serwis?
Wszyscy poleciliby nasz serwis swoim znajomym.
Staramy się, aby nie upłynął nawet jeden dzień roboczy do rozpoczęcia działań w celu rozwiązania problemu i naprawy tego urządzenia.
Około 85% awarii nie wymaga wizyty serwisanta na miejscu i tutaj składamy podziękowania przede wszystkim zaangażowanym w to pracownikom działów aparatury medycznej czy białego personelu na oddziałach, który też nam pomaga skutecznie zdiagnozować usterkę czy rozwiązać ten problem, bo generalnie każdą naprawę można zrealizować na miejscu, natomiast czasem 5-10 minut przysłowiowe wsparcia naszych techników serwisu w diagnostyce urządzenia na miejscu potrafi uruchomić urządzenie o dni, godziny wcześniej niż gdy byłaby konieczna wizyta u Państwa na miejscu.
Więc jeszcze raz bardzo wszystkim dziękujemy za pomoc w tym zakresie i mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana, a jeżeli już dochodzi do wizyty serwisantów, 95% awarii usuwamy podczas pierwszej wizyty naszego serwisanta,
więc skuteczny serwis dla nas to jest 100% pozytywnych opinii.

Zamiast zakończenia

I co w ramach zakończenia?
Szanowni Państwo, pozostaje nam życzyć przede wszystkim powodzenia w konkursie "Zakup sprzętu do rehabilitacji leczniczej dla pacjentów onkologicznych w 2025 r.".
Jeżeli chcecie więcej informacji na temat programu NSO, to na naszej stronie głównej na skyfi.pl, pierwsza z lewej zakładka obok loga nosi tytuł dosyć intuicyjny NSO 2025.
Znajdziecie tam m.in. zapis tego nagrania, a także przykładowe propozycje sprzętowe i podsumowanie regulaminu konkursu, gdyby to było dla Was konieczne. Jeszcze raz powodzenia, dziękuję za wysłuchanie, za oglądnięcie tego materiału i mam nadzieję do zobaczenia, przynajmniej z częścią z Państwa, przy dostawach, szkoleniach. Mam nadzieję, że nie przy serwisach, a przynajmniej bardzo rzadko, jeżeli już to przy przeglądach tych urządzeń.
I życzę Wam, aby każda decyzja zakupowa, którą podejmiecie, przyczyniała się do poprawy rehabilitacji pacjentów onkologicznych.
To tyle.
Cześć i czołem.

Zobacz inne materiały, które mogą Cię zainteresować:

previous arrow
next arrow

Potrzebujesz pomocy w przejściu przez cały proces konkursu?

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie, a chętnie pomożemy.