Dlaczego piszę ten artykuł?
Powodów jest kilka. Przede wszystkim od napisania pierwotnej wersji porównania egzoszkieletów do rehabilitacji minęły już dwa lata i jest to czas, w którym nastąpiły czasem mniejsze, czasem większe zmiany w kontekście poszczególnych egzoszkieletów, ale też czas wprowadzenia na rynek nowych egzoszkieletów do rehabilitacji. Właściwie można powiedzieć, że właśnie to jest głównym powodem powstania tego artykułu – pojawienie się nowego egzoszkieletu do rehabilitacji, dostępnego do zakupu w Polsce – i jest nim egzoszkielet do chodzenia ABLE.
Na samym wstępie krótka historia i parę ciekawostek na temat tej nowej “perełki”, która pojawiła się na naszym rynku 😊
Egzoszkielet ABLE od co najmniej 2022 roku wśród specjalistów z zakresu egzoszkieletów rehabilitacyjnych wzbudza ogromne zainteresowanie. Jest wynikiem procesu współpracy z setkami klinicystów i pacjentów, nieustannie integrując ich opinie z projektem, aby lepiej sprostać ich potrzebom. W ciągu zaledwie 5 lat producent stworzył 7 prototypów egzoszkieletu, które zostały przetestowane przez ponad 200 pacjentów neurologicznych i 30 specjalistów klinicznych.Właśnie dlatego na ostatnich wydarzeniach – czy to konferencjach, czy targach na całym świecie, każdy zastanawiał się, co wydarzy się w świecie neurorehabilitacji, kiedy już ABLE “wejdzie” do komercyjnej sprzedaży. Jest to zrozumiałe, ponieważ już oglądając prototypy egzoszkieletu widać było to, że hiszpański producent (ABLE Human Motion) skupił się na dogłębnej analizie egzoszkieletów konkurencyjnych i zdecydował się wykorzystać dobre rozwiązania konkurencji i usprawnić część funkcjonalności, które w innych egzoszkieletach nie działały zbyt dobrze.
Takie podejście spowodowało dynamiczny rozwój firmy i szybki wzrost zwolenników tego rozwiązania wśród specjalistów od egzoszkieletów rehabilitacyjnych. W tym nie ukrywam i mojej osoby, ponieważ właśnie w 2022 roku miałem możliwość przetestowania go na żywo i już wtedy wiedziałem, że ABLE bardzo namiesza wśród producentów rozwiązań konkurencyjnych. Właśnie od 2022 roku bacznie śledziłem rozwój tego urządzenia czekając na moment, kiedy producent przejdzie długotrwałą ścieżkę certyfikacji egzoszkieletu ABLE jako produktu medycznego.
Ten moment niedawno nastał, bo w kwietniu 2024 roku egzoszkielet rehabilitacyjny ABLE zakończył proces certyfikacji jako wyrobu medycznego i został oznakowany znakiem CE poświadczającym zgodność z dyrektywą MDR 2017.745. – a co za tym idzie – możliwość wprowadzenia go do sprzedaży również na polskim rynku.
Co zmieniło się w stosunku do poprzedniego porównania?
Generalnie sporo rzeczy, natomiast z najważniejszych informacji:
dodałem 5. egzoszkielet do porównania – egzoszkielet rehabilitacyjny ABLE (to już wiecie 😊)
dodałem nowe parametry oceny i odpowiedzi na często pojawiające się pytania, takie jak np.
Jak wygląda zakładanie egzoszkieletu i transfer pacjenta?
Czy wykorzystam egzoszkielet w rehabilitacji pacjentów z wysokim urazem rdzenia kręgowego?
Jak wygląda kwalifikacja pacjenta do rehabilitacji w egzoszkielecie?
Czy egzoszkielet rehabilitacyjny posiada specjalne tryby pracy?
no i oczywiście zaktualizowałem ceny każdego z egzoszkieletów rehabilitacyjnych z porównania więc na dole tabeli znajdziecie odpowiedzi na często zadawane pytania, takie jak:
Cena i ile kosztuje egzoszkielet Ekso NR?
Cena i ile kosztuje egzoszkielet ABLE?
Cena i ile kosztuje egzoszkielet ReWalk?
Cena i ile kosztuje egzoszkielet Indego?
Cena i ile kosztuje egzoszkielet Free Walk?
zmieniłem także nazwę egzoszkieletu rehabilitacyjnego Indego na Ekso Indego, ponieważ w 2022 roku zmienił się właściciel. Nowym właścicielem została firma Ekso Bionics, której egzoszkielet rehabilitacyjny Ekso NR, także znajduje się w porównaniu.
dodałem także więcej szczegółów tak, aby samodzielne porównywanie egzoszkieletów rehabilitacyjnych było jeszcze łatwiejsze.
Jeżeli mimo tych wszystkich nowości wolisz zacząć od lektury porównania egzoszkieletów do rehabilitacji z 2022 roku to znajdziesz je w tym miejscu.
Zanim przejdziemy do założeń porównania, odpowiedzmy sobie na jedno z podstawowych pytań – jakie mamy wskazania do rehabilitacji w egzoszkielecie?
Generalnie większość egzoszkieletów ma je podobne. Będzie to reedukacja chodu pacjentów neurologicznych z porażeniem i niedowładem kończyn dolnych. Mogą się one nieznacznie od siebie różnić w zależności od dostępnych trybów i opcji w różnych modelach, a dokładne szczegóły znajdują się zawsze w instrukcji obsługi.
Generalnie do głównych odbiorców będą należeć poniższe grupy pacjentów:
urazy rdzenia kręgowego całkowite i częściowe (od C5 do L5)
mózgowe porażenie dziecięce (MPD)
stwardnienie rozsiane (SM)
choroba Parkinsona
urazy czaszkowo-mózgowe
inne choroby neurologiczne
Więcej szczegółów, które będą istotne pod kątem wykorzystania egzoszkieletu w rehabilitacji, takich jak np. maksymalna wysokość urazu rdzenia kręgowego, dostępność trybu aktywnego, który pozwala na rehabilitację pacjentów z niedowładem kończyn dolnych, czy zakres wzrostu pacjentów znajdziesz w tabeli w dalszej części artykułu.
Założenia porównania: egzoszkielet rehabilitacyjny do reedukacji chodu – egzoszkielet ABLE, egzoszkielet Ekso NR, egzoszkielet Ekso Indego Therapy, egzoszkielet Ekso Indego Personal, egzoszkielet ReWalk, egzoszkielet FreeWalk
Poniższe porównanie obejmuje 5 dostępnych egzoszkieletów rehabilitacyjnych w Polsce:
Egzoszkielet rehabilitacyjny ABLE,
Ekso NR,
Ekso Indego Therapy i Ekso Indego Personal,
ReWalk,
Free Walk.
Każdy z tych robotów rehabilitacyjnych ma swojego dystrybutora w kraju i jeżeli uznasz, że któreś z wymienionych urządzeń w rankingu jest warte Twojej uwagi – możesz je w mniej lub bardziej skomplikowany sposób kupić bezpośrednio od oficjalnego dystrybutora w Polsce.
Pisząc o egzoszkielecie rehabilitacyjnym biorę pod uwagę tylko mobilne roboty rehabilitacyjne – czyli takie, które umożliwiają przeprowadzenie reedukacji chodu pacjentów neurologicznych w sposób mobilny, czyli przejście pacjenta z punktu A do punktu B. Porównanie nie obejmuje dużych stacjonarnych robotów rehabilitacyjnych wyposażonych w bieżnię i dynamiczny system odciążenia pacjenta lub wykorzystujących technologię „end-effector”.
Jeżeli interesują Cię stacjonarne roboty rehabilitacyjne, ich porównanie znajdziesz poniżej:
Jaki jest cel artykułu – Egzoszkielet rehabilitacyjny: porównanie 5 egzoszkieletów do rehabilitacji 2024. Wady i zalety: egzoszkielet ABLE, Ekso NR, Indego, Free Walk, ReWalk?
Celem rankingu jest pomoc w porównaniu poszczególnych egzoszkieletów rehabilitacyjnych tak, żeby docelowo móc samodzielnie podjąć decyzję, które z wymienionych rozwiązań będzie najsensowniejsze w Twoim przypadku. Znalezienie szczegółowych informacji o wymienionych systemach jest czasochłonne i trudne, a wyciągnięcie z tych informacji sensownych wniosków stanowi jeszcze większe wyzwanie. I właśnie w tym postaram się pomóc, ponieważ bez specjalistycznej wiedzy z tego obszaru jest to naprawdę trudne zadanie 😊
Zależało mi na tym, żeby porównanie było jak najbardziej obiektywne, mimo tego, że jeden z porównywanych mobilnych egzoszkieletów znajduje się w dystrybucji Skyfi. Nie mogłem go wykluczyć, ponieważ producent tego egzoszkieletu do rehabilitacji świetnie odrobił zadanie domowe i na podstawie wniosków wyciągniętych z dogłębnej analizy pozostałych egzoszkieletów znajdujących się w rankingu, wyprodukował bardzo dobrze przemyślany egzoszkielet do chodzenia. Zrezygnowanie z jego oceny tylko dlatego, że ktoś może pomyśleć, że faworyzuję urządzenie, którego jestem dystrybutorem, byłoby nieuczciwe i ze szkodą dla rankingu.
W porównanie włożyłem sporo wysiłku i w mojej ocenie przedstawione wady i zalety każdego z urządzeń odzwierciedlają uczciwie poszczególne funkcjonalności i cechy każdego z wymienionych egzoszkieletów rehabilitacyjnych. Oczywiście to, jak bardzo porównanie będzie dla Ciebie pomocne ocenisz sam, natomiast mam nadzieję, że przyda się na drodze samodzielnej próby porównania ze sobą każdego ze sprzętów rehabilitacyjnych.
Nowoczesną neurorehabilitacją z wykorzystaniem robotów rehabilitacyjnych zajmuje się już ponad 10 lat i każdy wymieniony egzoszkielet rehabilitacyjny znam z praktyki więc być może wnioski po lekturze artykułu będą dla Ciebie przydatne 😊
Na potrzeby porównania przyjąłem, że szukam egzoszkieletu rehabilitacyjnego dla prywatnych i publicznych placówek rehabilitacji neurologicznej. W obu przypadkach egzoszkielet może pomóc w skonstruowaniu nowoczesnej usługi, w której taki sprzęt rehabilitacyjny mógłby być kluczowym elementem. Mobilny robot rehabilitacyjny wyróżni ośrodek na tle innych placówek i zapewni skuteczność rehabilitacji, która pomoże w pozyskaniu pacjentów.
Egzoszkielet rehabilitacyjny – jak samodzielnie wybrać egzoszkielet do rehabilitacji?
Pierwszym krokiem jest wybranie 2-3 egzoszkieletów rehabilitacyjnych, które na podstawie tabeli, najlepiej pasują do Twojego ośrodka. Sugeruję obejrzenie każdego z tych sprzętów rehabilitacyjnych „na żywo” w celu weryfikacji ich funkcjonalności i zobaczenia ich pracy z Twoim pacjentem. W przypadku większości rozwiązań z porównania istnieje taka możliwość. Możesz poprosić o przyjazd z urządzeniem do Twojego ośrodka lub o zorganizowanie wizyty u innego klienta, który takie urządzenie posiada.
Kolejny krok to weryfikacja wiedzy z robotyki u osoby, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie prezentacji sprzętu. Zapytaj, czy zna inne urządzenia i czy może Ci szczegółowo o nich opowiedzieć. Przygotuj się do tej rozmowy lub jeżeli nie masz na to czasu – skorzystaj z pomocy niezależnego eksperta. Może być obecny na prezentacji i pomóc Ci w zadawaniu właściwych pytań, tak aby zminimalizować ryzyko popełnienia błędu i wybrać sprzęt rehabilitacyjny, który sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji.
Tabela poniżej pozwoli Ci bezpośrednio porównać ze sobą różne parametry, możliwości i funkcjonalności każdego z egzoszkieletów rehabilitacyjnych. Znajdziesz tam zarówno informacje bardziej ogólne, jak i bardziej szczegółowe z podziałem na wiele kategorii.
Jeżeli szukasz krótszego opisu z podsumowaniem wad i zalet każdego egzoszkieletu rehabilitacyjnego – znajdziesz go pod tabelą w dalszej części artykułu.
Parametry
egzoszkielet rehabilitacyjny
Producent
Strona internetowa
Rodzaj urządzenia
Kraj pochodzenia
Dostępne wersje urządzenia
Główne elementy systemu
Podstawowe tryby pracy
Cechy szczególne według producenta
Mechanizm kontroli i sposób wyzwalania kroków
Czy urządzenie składa się z modułów?
Naturalność wzorca chodu
Obsługa urządzenia
Jak wygląda zakładanie egzoszkieletu i transfer pacjenta?
Liczba dostępnych opcji transferu pacjenta do egzoszkieletu
Czas dopasowania egzoszkieletu do pacjenta (w min)
Komentarz do dopasowania egzoszkieletu do pacjenta
Czy egzoszkielet ma specjalny tryb ułatwiający bardziej naturalne i łatwe przejście z pozycji siedzącej do stojącej?
Wzrost pacjenta (w cm)
Dopuszczalna masa ciała pacjenta (w kg)
Czy urządzenie posiada moduł przedłużenia tułowia?
Maksymalny zakres szerokości bioder (w cm)
Czy egzoszkielet posiada specjalny tryb wspomagania obrotu?
Dopuszczalny poziom spastyczności
Czy egzoszkielet posiada specjalny tryb łagodzenia spastyczności?
Waga urządzenia (w kg/pound)
Czas pracy baterii (ciągły chód/czas ładowania)
Silniki/Czujniki egzoszkieletu
Czy mogę modyfikować parametry chodu i siłę wspomagania egzoszkieletu w trakcie rehabilitacji?
Czy urządzenie posiada czujniki w stopach?
Feedback użytkownika
Jakie czynności ruchowe umożliwia urządzenie?
Możliwość wykorzystania w rehabilitacji
Czy wykorzystam egzoszkielet w wysokim urazie rdzenia kręgowego?
Czy wykorzystam egzoszkielet w porażeniu i niedowładzie kończyn dolnych?
Możliwość wykorzystania poza rehabilitacją
Jak wygląda kwalifikacja pacjenta do rehabilitacji w egzoszkielecie?
Nawierzchnie po których można bezpiecznie chodzić
Osprzęt dodatkowy
Czy egzoszkielet umożliwia wykonanie 10-metrowego testu marszowego?
Czy asysta fizjoterapeuty jest konieczna?
Ilu fizjoterapeutów rzeczywiście jest potrzebnych do obsługi?
Analityka i dostępne statystyki z sesji
Czy FES jest dostępny?
Jak wygląda proces szkolenia?
Warunki serwisu i gwarancji
Czy serwis egzoszkieletu jest w Polsce?
Czy mogę zgłaszać problemy techniczne z urządzeniem w aplikacji?
Przykładowe ośrodki w Polsce wyposażone w konkretny model
Orientacyjna cena (PLN)
ABLE
ABLE Human Motion
https://www.ablehumanmotion.com/en/
Egzoszkielet rehabilitacyjny
Hiszpania
1 wersja: Egzoszkielet ABLE - egzoszkielet do rehabilitacji
Egzoszkielet z zintegrowanymi przyciskami w uchwytach, smartfonem i dedykowaną aplikacją do obsługi, torba z akcesoriami, balkonik, kule, ładowarka i 2 zestawy baterii zapewniające ciągłą pracę oraz bezprzewodowy pilot pozwalający pacjentowi na pelną kontrolę egzoszkieletu w trakcie zmian pozycji i chodu
Bierny, aktywny, asymetryczny
• Nowoczesny tryb transferu pacjenta YOGA LEG: uniesienie ortezy egzoszkieletu do kąta 180 stopni, który ułatwia samodzielny transfer pacjenta, wzmacnia konstrukcje bioder i obniża ryzyko złamania biodra w egzoszkielecie.
• Nowoczesny tryb wspomagania obrotu: obrót wykonany przez silniki urządzenia, a nie poprzez pracę fizjoterapeuty jak w innych egzoszkieletach.
• Opcjonalny moduł przedłużenia tułowia z pasami ramiennymi dla pacjentów z wyższym urazem rdzenia kręgowego, którzy potrzebują lepszego dopasowania egzoszkieletu i wsparcia górnej części tułowia np. C5 (uszkodzenie całkowite).
• Błyskawiczne wpięcie do egzoszkieletu poprzez magnetyczny i bezkluczykowy system. Nie wykorzystujesz przestarzałych rzepów, które regularnie należy wymieniać, bo szybko ulegają zużyciu oraz kluczy, które stale trzeba kalibrować, aby nie dopuścić do frustrującej zmiany ustawionych wcześniej wymiarów egzoszkieletu podczas każdej sesji.
• Nowoczesna kwalifikacja pacjenta: podczas wstępnej oceny aplikacja krok po kroku podpowiada co i w jaki sposób należy zrobić - pokaże jak ułożyć pacjenta i jak dokonać pomiaru w celu przygotowania egzoszkieletu do sesji. Nie ma papierowych formularzy jak w innych egzoszkieletach i każdy pomiar, parametr chodu, rozmiar wykorzystywanego pasa, czy inne informacje wpiszesz bezpośrednio w aplikacji.
• Specjalny tryb łagodzenia spastyczności ułatwia pionizację poprzez automatyczne dostosowanie szybkości wstawania i zakresów ruchu w kluczowych momentach pionizacji.
• Specjalny tryb dynamicznej pionizacji: kontrolowana przez pacjenta dynamiczna procedura pionizacji, która wykorzystuje bezwładność zapewnianą przez własny ruch tułowia użytkownika, dzięki czemu ruch jest bardziej naturalny i wymaga mniejszego wysiłku ze strony pacjenta.
• Dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem: w sytuacji awaryjnej egzoszkielet blokuje kolana, uwalnia biodra i bezpiecznie sadza pacjenta na krześle
Kroki wyzwalane poprzez przenoszenie ciężaru ciała. Kontroler na egzoszkielecie umożliwia zmianę trybów i pełną obsługę urządzenia.
Tak, zapewnia to dodatkową funkcjonalność pozwalającą dostosować się do specyfiki każdego pacjenta.
Po pierwsze, dzięki opcjonalnemu modułowi przedłużenia tułowia z pasami naramiennymi, zawsze można dopasować poziom wsparcia pacjenta do jego rzeczywistych potrzeb. Niektórzy pacjenci, którzy nie potrzebują wysokiego wsparcia egzoszkieletu, ponieważ ich tułów jest w miarę funkcjonalny (np. niższe urazy rdzenia kręgowego, udar, stwardnienie rozsiane), mogą narzekać, że egzoszkielet ogranicza ich ze względu na wysoką sztywność podparcia i dlatego czują się w nim nienaturalnie. W przypadku ABLE ten problem nie występuje, ponieważ egzoszkielet w standardzie zapewnia podparcie na niższym poziomie, co u większości pacjentów zwiększa poczucie naturalnego chodu, a modułu przedłużenia tułowia z pasami naramiennymi używa się tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne do zapewnienia dodatkowego wsparcia tułowia i wyrównania postawy.
Po drugie, moduły stopy egzoszkieletu można zdemontować. To w połączeniu z lekkością daje terapeucie możliwość uniesienia egzoszkieletu i założenia go od tyłu na ciało pacjenta (tak jakby to były spodnie). Jest to szczególnie pomocne w przypadku ciężko chorych pacjentów, którzy mają słabą kontrolę tułowia i daje możliwość wykonania transferu z pozycji siedzącej na łóżku lub cokole.
Chód wyzwalany jest poprzez prawidłowe przeniesienie ciężaru ciała, co daje największą naturalność wzorca chodu w egzoszkielecie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowszej technologii, która cechuje się większą wydajnością niż w pozostałych egzoszkieletach znajdujących się w porównaniu.
Obsługa i modyfikacje poprzez aplikację na smartfonie, zinintegrowane przyciski w uchwytach egzoszkieletu oraz opcjonalny pilot na balkoniku do samodzielnej obsługi przez pacjenta.
Bardzo sprawnie. Egzoszkielet wykorzystuje system magnetycznych zapięć i tzw. pinlocki, które umożliwiają dostosowanie rozmiaru egzoszkieletu w mniej niż 30 sekund, bez wykorzystania jakichkolwiek kluczy.
Oprócz tego lekka i modułowa konstrukcja umożliwia 2 sposoby zakładania egzoszkieletu:
• samodzielny i łatwy transfer pacjenta z wykorzystaniem trybu YOGA LEG
• demontaż modułów stopy i założenie egzoszkieletu na pacjenta od tyłu
W trybie YOGA LEG egzoszkielet automatycznie unosi do kąta 180 stopni lewą lub prawą kończynę dolną egzoszkieletu, a pacjent bez problemu samodzielnie przesiada się na krzesło lub stół rehabilitacyjny bez żadnych ograniczeń.
Demontując moduły stopy egzoszkieletu, można go założyć od tyłu na pacjenta, jeśli jest on mniej stabilny i może mieć problemy z samodzielnym przeniesieniem się na krzesło.
2
Poniżej 5 minut
Spore możliwości dostosowania egzoszkieletu do pacjenta. Dużo akcesoriów, pasów, podkładek i innych elementów wpływających na komfort pracy z urządzeniem. Prosty transfer pacjenta, dzięki innowacyjnemu trybowi "YOGA LEG", który automatycznie unosi kończynę dolną egzoszkieletu do kąta 180 stopni umożliwiając szybki transfer.
Bardzo ciekawe jest to, że producent wiedząc, że w innych egzoszkieletach dochodzi często do kosztownych złamań bioder zdecydował się zrezygnować z szerokiego otwarcia kończyn dolnych egzoszkieletu, które osłabia jego konstrukcję i wykorzystał rewolucyjny tryb "YOGA LEG", który automatycznie unosi kończynę dolną egzoszkieletu do kąta 180 stopni.
Oprócz tego dopasowanie egzoszkieletu do pacjenta jest błyskawiczne, ponieważ ABLE wykorzystuje systemy magnetycznych mocowań i linek dociągających na tułowiu, udach, podudziach i stopach urządzenia oraz bezkluczykowy system regulacji szerokości bioder i długości ortez kończyn dolnych. Daje to ogromną przewagę w stosunku do tradycyjnych rzepów, które stosunkowo szybko ulegają zużyciu i kluczy dynamometrycznych, które po pewnym czasie nie trzymają ustawienia ortez kończyn dolnych w optymalnej pozycji i prowadzą do częstego siadania w trakcie terapii, żeby ponownie ustawić wymiary egzoszkieletu w pierwotnej pozycji.
Tak, ABLE posiada opcję „Dynamicznego wstawania”: tryb kontrolowany przez pacjenta, który zapewnia bardziej naturalny i niewymagający wysiłku ruch z siadu do stania, wykorzystując bezwładność tułowia użytkownika podczas pochylania się do przodu w pozycji siedzącej (ruch, który zdrowa osoba wykonałaby do wstania). Rozpoczynając ruch w pozycji dynamicznej, w której siłowniki egzoszkieletu dostosowują swoją prędkość w zależności od zgięcia tułowia, przejście z pozycji siedzącej do stojącej jest bardziej efektywne i płynne, wymagając od pacjenta mniejszego wysiłku fizycznego. Jest to bardzo przydatna funkcja, której nie ma żaden inny egzoszkielet do rehabilitacji.
150-190 (lub więcej jeżeli długość kończyn dolnych na to pozwala)
100
Tak.
Egzoszkielet ABLE posiada moduł przedłużenia tułowia z pasami ramiennymi dla pacjentów z wyższym urazem rdzenia kręgowego, którzy potrzebują lepszego dopasowania egzoszkieletu i wsparcia górnej części tułowia np. C5 (całkowite uszkodzenie rdzenia kręgowego).
W egzoszkielecie ABLE istnieje także możliwość rehabilitacji bez modułu przedłużenia tułowia z pasami ramiennymi dla pacjentów z niższym urazem rdzenia lub niedowładami, u których dodatkowe wsparcie powoduje, że czują się nienaturalnie w urządzeniu np. niższe uszkodzenie niecałkowite lub udary mózgu.
45
Tak, jest to unikatowa funkcjonalność w porównaniu do innych egzoszkieletów, ponieważ to silniki egzoszkieletu generują dodatkową siłę i pomagają wykonać obrót, a nie pacjent i fizjoterapeuta. Jest to bardzo ważna funkcjonalność, ponieważ ułatwia obrót o 180° w wąskich przestrzeniach, takich jak korytarz i może się wiązać ze zmniejszeniem ryzyka złamania biodra egzoszkieletu, a jest to dość częsty i kosztowny problemem w innych egzoszkieletach.
Ashworth 3
Tak.
Specjalny tryb łagodzenia spastyczności ułatwia pionizację pacjentów z wyższym poziomem spastyczności. W tym trybie wyprost bioder w końcowej fazie ruchu od siadu do stania odbywa się niezwykle powoli, aby zapobiec pojawieniu się nadmiernego skurczu prostowników bioder, co może znacznie ułatwić pionizację. Jest to bardzo przydatna funkcja, której nie ma żaden inny egzoszkielet do rehabilitacji.
17 kg, pełne obciążenie
3h/1h (litowo-jonowe)
4 silniki (2 biodra, 2 kolana), czujniki inercyjne w tułowiu i udach egzoszkieletu
Tak.
Wszystkie parametry wzorca chodu można modyfikować podczas chodzenia (bez konieczności zatrzymywania się) i są one automatycznie aktualizowane przed kolejnym krokiem wykonywanym przez egzoszkielet. Modyfikacja obejmuje m.in. długość kroku, wysokość kroku, czas fazy przenoszenia i inne z precyzyjnym podziałem na fazę przenoszenia, podporu i podwójnego podparcia.
Oprócz tego egzoszkielet ABLE posiada tryb bierny, aktywny i zmienny więc siłę wspomagania egzoszkieletu rehabilitacyjnego modyfikujesz niezależnie dla każdej fazy chodu i stawu w sposób symetryczny i asymetryczny.
Nie, moduły stóp składają się wyłącznie z części mechanicznych, co zmniejsza koszty ewentualnych napraw poprzez brak konieczności wymiany elementów elektronicznych lub czujników (jest to dość powszechne w innych egzoszkieletach ze względu na duże obciążenia i zużycie tych części).
Feedback wizualny na smartfonie oraz dźwiękowy podczas chodu i innych zadań
Ponadto aplikacja mobilna egzoszkieletu ABLE wyświetla widok z góry środka masy pacjenta (COM) w odniesieniu do pozycji jego stóp podczas stania lub chodzenia. Ta ciągła wizualna informacja zwrotna pozwala pacjentom i terapeutom pracować nad propriocepcją, będąc obiektywnie użytecznym narzędziem do korygowania i kierowania postawą pacjenta i ruchów w procesie reedukacji chodu i rehabilitacji.
Wstawanie, siadanie, chodzenie i obracanie za pomocą specjalnego trybu wspomagania obrotu w którym egzoszkielet generuje dodatkową siłę, która pomaga wykonać obrót pacjentowi bez konieczności samodzielnego pchania, które może zwiększyć ryzyko złamania biodra egzoszkieletu i jest częstym problemem w innych egzoszkieletach
Rehabilitacja w ośrodku
Tak, konfiguracje egzoszkieletu dostosowane są do sprawności pacjenta i wysokości urazu rdzenia kręgowego (od C5 do L5).
Możesz wykorzystać moduł przedłużenia tułowia z pasami ramiennymi dla pacjentów z wyższym urazem rdzenia kręgowego, którzy potrzebują wsparcia górnej części tułowia i wyrównania postawy, nawet do poziomu uszkodzenia rdzenia kręgowego C5 (uszkodzenie całkowite).
Egzoszkielet wspomagający reedukację chodu ABLE umożliwia także rehabilitację bez modułu przedłużenia tułowia z pasami ramiennymi dla pacjentów z niższym urazem rdzenia lub niedowładami, u których dodatkowe wsparcie powoduje, że czują się nienaturalnie w urządzeniu np. niższe uszkodzenie niecałkowite rdzenia kręgowego.
Tak, egzoszkielet do rehabilitacji ABLE posiada następujące tryby pracy: tryb bierny, aktywny i zmienny.
Tryb bierny: umożliwia fizjologiczny wzorzec chodu dla reedukacji chodu w całkowitym uszkodzeniu rdzenia kręgowego.
Tryb aktywny: umożliwia fizjologiczny wzorzec chodu u pacjentów z niedowładem kończyn dolnych, niezależnie od poziomu siły jakim dysponują.
Tryb zmienny: umożliwia dostosowanie siły wspomagania w sposób asymetryczny niezależnie dla każdej fazy chodu i stawu, sprawdzi się świetnie w reedukacji chodu u pacjentów z asymetryczną siłą w kończynach dolnych.
Nie
Bardzo nowocześnie poprzez wykorzystanie aplikacji.
Podczas wstępnej oceny aplikacja krok po kroku podpowiada co i w jaki sposób należy zrobić. Pokaże jak ułożyć pacjenta i jak dokonać pomiaru w celu przygotowania egzoszkieletu do sesji rehabilitacyjnej.
W egzoszkielecie do rehabilitacji ABLE nie ma papierowych formularzy jak w innych egzoszkieletach i każdy pomiar, parametr chodu, rozmiar wykorzystywanego pasa, czy inne informacje wpiszesz bezpośrednio w aplikacji.
Pomiaru pacjenta dokonasz za pomocą specjalnego narzędzia do pomiaru, które znajduje się w zestawie z egzoszkieletem ABLE.
Gładkie, cementowe, dywanowe
Balkonik, kule (w cenie)
Nie
Tak
1
Bezpośredni dostęp do różnych danych i statysyk z historii wszystkich sesji pacjenta poprzez aplikację w chmurze zainstalowaną na smarfonie do obsługi egzoszkieletu i monitorowania progresu pacjenta. Bardzo dużo dostępnych danych m.in. czas pionizacji, czas chodu, liczba wykonanych kroków, symetria długości kroku, czasu fazy przenoszenia i inne.
Nie
Proces szkolenia jest rozbudowany, obejmuje szkolenie jednopoziomowe z częścią teoretyczną i praktyczną na pacjentach klienta z podziałem na 3 dni. Szkolenie musi być przeprowadzone przez oficjalnego instruktora ABLE Human Motion.
• 2 lata gwarancji w cenie
• Zgłaszanie usterek bezpośrednio w aplikacji, online lub telefonicznie
• Części zamienne, przesyłki, czas pracy technika, koszty dojazdu w cenie w okresie trwania gwarancji
• Dodatkowo płatne pakiety serwisowe z możliwością udostępnienia egzoszkieletu zastępczego w okresie trwania umowy jeżeli do 72h nie będzie możliwe rozwiązanie usterki na miejscu u klienta, opcje wydłużenia gwarancji oraz dodatkowe przeglądy egzoszkieletu w zależności od wybranego pakietu
Tak
Tak
Egzoszkielet ABLE jako najnowszy egzoszkielet w rankingu w komercyjnej sprzedaży dostępny jest od lipca 2024 więc nadal czekamy na pierwszą instalację w Polsce.
700 000 - 850 000 PLN brutto
Ekso™ NR
Ekso Bionics
www.eksobionics.com
Egzoszkielet rehabilitacyjny
USA
2 wersje: Egzoszkielet EksoNR z funkcjonalną elektrostymulacją - FES (do tej pory FES był dostępny w oparciu o urządzenie Hasomed, które od 31.12.2023 nie jest produkowane więc ciężko powiedzieć, czy nadal istnieje taka możliwość).
EksoNR bez funkcjonalnej elektrostymulacji (FES)
Egzoszkielet z dotykowym pilotem przewodowym, torba z akcesoriami, balkonik, kule, laska, 2 ładowarki
Bierny, aktywny, asymetryczny, swobodny, przysiady
• PreGait: tryb przygotowujący pacjentów do treningu chodu poprzez szereg ćwiczeń takich jak trening równowagi z informacją zwrotną, przysiady i kroczenie w miejscu
• FreeGait: chód bez wspomagania, z ramą służącą głównie do stabilizacji pacjnta
• EksoPulse: narzędzie analityczne w chmurze
• Dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem: w sytuacji awaryjnej egzoszkielet blokuje kolana, uwalnia biodra i bezpiecznie sadza pacjenta na krześle
Kroki wyzwalane poprzez przenoszenie ciężaru ciała. Kontroler na egzoszkielecie umożliwia zmianę trybów i pełną obsługę urządzenia.
Nie, urządzenie to sztywna, samonośna konstrukcja, która zapewnia pacjentowi wysoki poziom wsparcia. Świetnie sprawdzi się w rehabilitacji pacjentów z wysokim urazem rdzenia kręgowego. Część pacjentów, którzy nie potrzebują wysokiego wsparcia egzoszkieletu, bo ich tułów jest stosunkowo sprawny (np. niższe urazy rdzenia kręgowego, udary mózgu, stwardnienie rozsiane) może narzekać, że egzoszkielet przez wysokie wsparcie ich ogranicza i przez to czują się w nim nienaturalnie.
Chód wyzwalany jest poprzez prawidłowe przeniesienie ciężaru ciała, co daje największą naturalność wzorca chodu w egzoszkielecie.
Obsługa i modyfikacje poprzez dotykowy kontroler egzoszkieletu i opcjonalny pilot na balkoniku do samodzielnej obsługi przez pacjenta.
Bardzo sprawnie. Egzoszkielet wykorzystuje rzepy, zapięcia zatrzaskowe i różnego rodzaju klucze do ustawienia długości kończyn dolnych i szerokości bioder egzoszkieletu. Zarówno klucze, jak i rzepy umożliwają szybkie założenie egzoszkieletu na pacjenta.
W przypadku transferu pacjenta egzoszkielet umożliwia szerokie otwarcie kończyn dolnych egzoszkieletu na zewnątrz więc sprawny pacjent bez problemu może przesiąść się na krzesło w celu jego dopasowania. W przypaku transferu pacjenta z tetraplegią zazwyczaj należy przenieść go z pomocą drugiego fizjoterapeuty na krzesło w celu jego dopasowania.
1
5-10
Spore możliwości dostosowania egzoszkieletu do pacjenta. Dużo akcesoriów, pasów, podkładek i innych elementów wpływających na komfort pracy z urządzeniem. Prosty transfer pacjenta, dzięki szerokiemu otwarciu kończyn dolnych.
Nie, przejście z pozycji siedzącej do stojącej rozpoczyna się zawsze od pozycji statycznej. Użytkownik zmuszony jest rozpocząć ruch z tułowiem mocno pochylonym do przodu. W rezultacie fizjoterapeuta musi zapewnić znaczną pomoc podczas przejścia z pozycji siedzącej do stojącej.
150-194 (lub więcej jeżeli długość kończyn dolnych na to pozwala)
100
Nie.
Natomaist konstrukcja Ekso NR umożliwia bardzo wysokie wsparcie pacjenta więc taki moduł nie jest potrzebny. W praktyce w przypadku rehabilitacji pacjentów z wysokim urazem rdzenia sprawdza się to świetnie, natomiast część pacjentów bardziej sprawnych lub z niższym urazem rdzenia może narzekać, że tak wysoka konstrukcja urządzenia może ich ograniczać.
46
Tak, tryb wspomagania obrotu w Ekso umożliwia wykonanie obrotu bez konieczności zatrzymywania urządzenia, jednak w praktyce to słaby punkt urzadzenia, ponieważ to nie silniki urządzenia wykonują obrót, a pacjent z pomocą fizjoterapeuty. W praktyce należy wygenerować dużą siłę, która może zwiększyć ryzyko złamania biodra egzoszkieletu, szczególnie w trybie swobodnym, gdzie pacjent generuje największą siłę podczas obrotu.
Ashworth 3
Nie
27 kg, pełne obciążenie
3h/1h (litowo-jonowe)
4 silniki (2 biodra i 2 kolana), czujniki w stopach (wyzwalanie kroku), czujnik żyroskopowy kąta nachylenia (płyta główna/tors)
Tak.
Wszystkie parametry wzorca chodu można modyfikować podczas chodzenia (bez konieczności zatrzymywania się) i są one automatycznie aktualizowane przed kolejnym krokiem wykonywanym przez egzoszkielet. Modyfikacja obejmuje m.in. długość kroku, wysokość kroku, czas fazy przenoszenia i inne z precyzyjnym podziałem na fazę przenoszenia, podporu, ale bez fazy podwójnego podparcia.
Oprócz tego egzoszkielet Ekso posiada tryb bierny, aktywny i zmienny więc siłę wspomagania egzoszkieletu rehabilitacyjnego modyfikujesz niezależnie dla każdej fazy chodu i stawu w sposób symetryczny i asymetryczny.
Tak
Feedback wizualny na kontrolerze oraz dźwiękowy podczas chodu i innych zadań
Wstawanie, siadanie, chodzenie, obracanie, przysiady
Rehabilitacja w ośrodku
Tak, urządzenie to sztywna, samonośna konstrukcja, która zapewnia pacjentowi wysoki poziom wsparcia. Świetnie sprawdzi się w rehabilitacji pacjentów z wysokim urazem rdzenia kręgowego.
Jedynym minusem takiego rozwiązania jest to, że część pacjentów, którzy nie potrzebują wysokiego wsparcia egzoszkieletu, bo ich tułów jest stosunkowo sprawny (np. niższe urazy rdzenia kręgowego, udary mózgu, stwardnienie rozsiane) może narzekać, że egzoszkielet przez wysokie wsparcie ich ogranicza i przez to czują się w nim nienaturalnie.
Tak, egzoszkielet do rehabilitacji Ekso NR posiada następujące tryby pracy: tryb bierny, aktywny, zmienny i swobodny.
Tryb bierny: umożliwia fizjologiczny wzorzec chodu dla reedukacji chodu w całkowitym uszkodzeniu rdzenia kręgowego.
Tryb aktywny: umożliwia fizjologiczny wzorzec chodu u pacjentów z niedowładem kończyn dolnych, niezależnie od poziomu siły jakim dysponują.
Tryb zmienny: umożliwia dostosowanie siły wspomagania w sposób asymetryczny niezależnie dla każdej fazy chodu i stawu, sprawdzi się świetnie w reedukacji chodu u pacjentów z asymetryczną siłą w kończynach dolnych.
Tryb swobodny: umożliwia chód bez wspomagania, z ramą służącą głównie do stabilizacji pacjenta.
Nie
Podczas wstępnej oceny pacjenta uzupełniasz papierowy formularz kwalifikacyjny. W instrukcji dołączonej do egzoszkieletu znajdziesz zdjęcia i dokładny opis w jaki sposób należy zbadać i zmierzyć pacjenta w celu oceny, czy może skorzystac z rehabilitacji w egzoszkielecie. Pomiaru dokonasz za pomocą specjalnego narzędzia do pomiaru, które znajduje się w zestawie z egzoszkieletem Ekso NR.
Gładkie, dywanowe
Balkonik, kule, laska (w cenie)
Tak
Tak
1-2
Bezpośredni dostęp do statysyk z ostatniej sesji pacjenta poprzez dotykowego pilota egzoszkieletu. Bardzo dużo dostępnych danych m.in. czas pionizacji, czas chodu, liczba wykonanych kroków, symetria długości kroku, czasu fazy przenoszenia i inne. Dodatkowo dostępne zdalne narzędzie analityczne w chmurze (Ekso Pulse) z dostępem do danych i statystyk z sesji pacjentów,
bezpośredni dostęp do statysyk z ostatniej sesji pacjenta, możliwość ściagnięcia danych do excela.
Tak (do tej pory FES był dostępny w oparciu o urządzenie Hasomed, które od 31.12.2023 nie jest produkowane więc ciężko powiedzieć, czy nadal istnieje taka możliwość).
Proces szkolenia jest rozbudowany. Szkolenie podstawowe (3,5 dnia) i zaawansowane (2,5 dnia) z przerwą około 2 miesiące między szkoleniami w celu nabycia odpowiedniego doświadczenia i przystąpienia do kolejnego etapu z większą wiedzą praktyczną. Szkolenie musi być przeprowadzone przez oficjalnego instruktora Ekso Bionics.
• 2 lata gwarancji w cenie
• EksoCare: dodatkowo płatne pakiety serwisowe z możliwością urządzenia zastępczego do 72h, różne opcje akcesoriów, baterii, czujników itp. w zależności od wybranego pakietu
Tak
Nie
Donum Corde w Budach Głogowskich
750 000-900 000 PLN brutto
ReWalk™
Rewalk Robotics
www.rewalk.com
Egzoszkielet rehabilitacyjny i egzoszkielet do użytku domowego
Izrael
1 wersja: Egzoszkielet ReWalk Personal 6.0 - głównie do użytku domowego i miejskiego oraz częściowo do rehabilitacji
Egzoszkielet, bezprzewodowy komunikator na nadgarstek, zasobnik biodrowy z jednostką centralną, 2 ładowarki, kule
Bierny, brak aktywnego, schody
• Wchodzenie i schodzenie ze schodów (nie są dopuszczone w USA, w Europie są)
• Dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem: ReWalk w sytuacji awaryjnej pozwala na bezpieczne posadzenie pacjenta na krześle
Kroki wyzwalane i zatrzymywane poprzez pochylenie i wyprost pacjenta. Działa podobnie do segwaya. Bezprzewodowy kontroler na nadgarstku umożliwia zmiany trybów pracy.
Nie, w związku z czym zapewnia wsparcie maksymalnie do poziomu Th4.
Chód wyzwalany i zatrzymywany jest poprzez pochylenie i wyprost pacjenta, co przypomina trochę działanie segwaya i jest mniej naturalne, niż w ABLE, Ekso i FreeWalk.
Obsługa podstawowych trybów poprzez bezprzewodowy kontroler na nadgarstku. Modyfikacje należy przeprowadzać na laptopie z oprogramowaniem.
Niestety mniej sprawnie niż w pozostałych egzoszkieletach, szczególnie ze względu na brak możliwości otwarcia kończyn dolnych egzoszkieletu w celu transferu pacjenta. Pacjent jest zmuszony przenieść się z wózka inwalidzkiego do urządzenia ReWalk podpierając się na segmencie urządzenia. Należy uważać, żeby nie uszkodzić egzoszkieletu.
Oprócz tego egzoszkielet wykorzystuje częściowo rzepy, zapięcia zatrzaskowe i klucze dynamometryczne do regulacji poszczególnych segmentów egzoszkieletu.
1
15-20
Spore możliwości dostosowania egzoszkieletu do pacjenta, różne rozmiary miednicy, wsporników i innych elementów urządzenia. Stopy egzoszkieletu wkładane do obuwia. Brak szerokiego otwarcia kończyn dolnych, co może utrudniać transfer pacjenta do egzoszkieletu.
Nie.
160-190 (lub więcej jeżeli długość kończyn dolnych na to pozwala)
100
Nie.
ReWalk umożliwia rehabilitację pacjentów po urazach rdzenia kręgowego maksymalnie do poziomu Th4, a dokładniej w przedziale (SCI:Th4-L5).
37
Nie.
Ashworth 3
Nie
30 kg, pełne obciążenie
3h/4h (litowo-jonowe)
4 silniki (2 biodra, 2 kolana), różnego rodzaju czujniki
Tak.
Modyfikacja obejmuje różne parametry wzorca chodu, jednak nie tak szczegółowo jak w egzoszkielecie ABLE i Ekso NR.
Oprócz tego egzoszkielet ReWalk posiada tylko tryb bierny więc siła wspomagania to zawsze 100% mocy silników.
Nie
Wibracja elementów egzoszkieletu i migające wskaźniki LED na kontrolerze nadgarstkowym podczas różnych trybów egzoszkieletu
Wstawanie, siadanie, chodzenie, obracanie, wchodzenie i schodzenie po schodach (schody nie są dopuszczone przez FDA w USA, w Europie funkcja jest dostępna)
Rehabilitacja w ośrodku
Nie, urządzenie umożliwia rehabilitację pacjentów po urazach rdzenia kręgowego maksymalnie do poziomu Th4, a dokładniej w przedziale (SCI:Th4-L5).
To zależy. Raczej nie, ponieważ egzoszkielet nie posiada trybu aktywnego więc pacjenci z niedowładem kończyn dolnych będą czuć się w egzoszkielecie mało naturalnie.
Do użytku domowego i miejskiego np. w formie spaceru
W instrukcji dołączonej do egzoszkieletu znajdziesz dokładny opis w jaki sposób należy zbadać i zmierzyć pacjenta w celu oceny czy może skorzystac z rehabilitacji w egzoszkielecie. Pomiaru dokonasz za pomocą miarki znajdującej się w zestawie z egzoszkieletem ReWalk.
Gładkie, trawiaste, cementowe, dywanowe
Kule (w cenie)
Nie
Tak
1
Po podłączeniu egzoszkieletu do laptopa można zobaczyć statystki urządzenia: liczba wykonanych kroków i liczba pokonanych schodów.
Nie
Szkolenie prowadzone jest przez producenta. Polega na oponowaniu podstawowych i zaawansowanych umiejętności wykonywania zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem w domu, ośrodku rehabilitacyjnym oraz w warunkach miejskich.
Teoretycznie po szkoleniu pacjent może korzystać z urządzenia samodzielnie, ale podczas szkolenia z obslugi egzoszkieletu należy wyznaczyć i przeszkolić tzw. osobę towarzyszącą, która przy trudniejszych czynnościach, zakładaniu i zdejmowaniu urządzenia lub awariach systemu powinna być dostępna do pomocy, a podczas wchodzenia lub schodzenia ze schodów jej obecność jest obowiązkowa.
• Zgłaszanie usterek online lub telefonicznie
Producent oferuje 5 lat gwarancji.
12 miesięcy na akumulatory. Gwarancja nie obejmuje kontrolera. Laptop dostarczany z egzoszkieletem można podłączyć do internetu i technik może przestestować i zdiagnozogwać system zdalnie.
Coroczny przegląd serwisowy.
Tak
Nie
Modern-Reh w Mysłowicach
500 000-800 000 PLN brutto
Ekso Indego® Personal/Therapy
Ekso Bionics
www.eksobionics.com
Egzoszkielet rehabilitacyjny i egzoszkielet do użytku domowego
USA
2 wersje: Egzoszkielet Ekso Indego Therapy - do rehabilitacji
Ekso Indego Personal - do użytku domowego i miejskiego
Egzoszkielet składający się z 5 modułów (1x biodra z jednostką centralną, 2x uda z możliwością regulacji, 2x podudzia w 3 rozmiarach), iPhone, aplikacja na smartfona, balkonik, kule
Bierny, aktywny, asymetryczny, swobodny
• Motion+: pełna asysta egzoszkieletu (100 % mocy silników) kontrola poprzez wychylenia tułowia jak w segwayu
• Therapy+: trening chodu w trajektorii swobodnej, pacjent inicjuje kroki, redukcja grawitacji, aktywne przenoszenie, wsparcie podporu, feedback dźwiękowy w czasie rzeczywistym
•Advanced Gait oprogramowanie, które eliminuje pauzę między krokami w celu zapewnienia bardziej płynnego chodu
• W aplikacji dostępny 10MWT (10-metrowy test marszowy)
• Dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem (przód/tył/bok): w sytuacji awaryjnej egzoszkielet blokuje kolana, uwalnia biodra i umożliwia bezpieczne posadzenie pacjenta na krześle
Kroki wyzwalane i zatrzymywane poprzez pochylenie i wyprost pacjenta. Działa podobnie do segwaya - Motion+. W trybie Therapy+ pacjent samodzielnie inicjuje kroki. Zmiana trybów i pełna obsługa urządzenia za pomocą aplikacji na tablecie.
Tak, urządzenie składa się z 5 modułów: 1 biodrowy, 2x udo i 2x podudzie. Jest to szczególnie przydatne przy zakładaniu egzoszkieletu i transporcie w torbie. Jednakże posiadanie tak wielu modułów zapewnia swobodny luz pomiędzy częściami, co skutkuje mniej sztywną konstrukcją, która utrudnia stabilność ciężko chorym pacjentom.
Chód wyzwalany i zatrzymywany jest poprzez pochylenie i wyprost pacjenta, co przypomina trochę działanie segwaya i jest mniej naturalne niż w ABLE, Ekso i FreeWalk.
Obsługa i modyfikacje poprzez aplikację na tablecie.
Dość sprawnie. Egzoszkielet składa się z 5 modułów więc odpowiednie dostosowanie go i złożenie jest bardziej problematyczne niż w ABLE, Ekso i FreeWalk, ale nadal nie powinno być kłopotliwe. Do ustawienia egzoszkieletu potrzebny jest elektryczny wkrętak. Indego tak samo jak ABLE wykorzystuje bardzo wygodny sytem BOA na tułowiu oraz częściowo rzepy i zapięcia magnetyczne.
W przypadku transferu pacjenta nie powinno być żadnych problemów, ponieważ konstrukcja jest modułowa i można ją założyć bezpośrednio na pacjenta.
2
5-10
Sporo możliwości dostosowania egzoszkieletu do pacjenta. Dużo akcesoriów, pasów, podkładek i innych elementów wpływających na komfort pracy z urządzeniem. System modułowy z częściami oraz możliwością modyfikacji długości poszczególnych części egzoszkieletu przy pomocy jednego elektrycznego wkrętaka. Stopy egzoszkieletu wkładane do obuwia. Dzięki modułowości egzoszkieletu bardzo sprawny pacjent może założyć urządzenie samodzielnie lub z niewielką pomocą.
Indego wykorzystuje także mechanizmy napinające linki, aby docisnąć tekstylia do ciała użytkownika. Daje to ogromną przewagę nad tradycyjnymi rzepami, gdyż się nie zużywają.
Nie, egzoszkielet wymaga od użytkownika zgięcia tułowia do przodu i uniesienia ciała z krzesła/łóżka za pomocą ramion, korzystając z kul, balkonika lub pomocy fizjoterapeuty, aby wywołać wspomagany ruch wstawania. Dlatego z tego trybu mogą korzystać wyłącznie pacjenci, którzy zachowują istotne funkcje motoryczne. Gdy egzoszkielet wykryje, że użytkownik podniósł się z krzesła/łóżka, silniki aktywują się i wspomagają pozostałą część ruchu z pozycji siedzącej do stojącej.
155-190 (lub więcej jeżeli długość kończyn dolnych na to pozwala)
113
Tak.
Egzoszkielet Ekso Indego Tharapy Device zawiera tzw. zestaw podpierający, który umożliwia rehabilitację pacjentów z wyższym poziomem urazu rdzenia kręgowego.
42.2
Nie.
Ashworth 3
Nie
Personal: 12 kg; Therapy: 17 kg
4h/3h (litowo-jonowe)
4 silniki (2 biodra, 2 kolana), różnego rodzaju czujniki
Tak.
Modyfikacja obejmuje różne parametry wzorca chodu, jednak nie tak szczegółowo jak w egzoszkielecie ABLE i Ekso NR.
Oprócz tego egzoszkielet Ekso Indego posiada tryb bierny, aktywny i zmienny więc siłę wspomagania egzoszkieletu rehabilitacyjnego modyfikujesz niezależnie dla każdej fazy chodu i stawu w sposób symetryczny i asymetryczny.
Nie, moduły stóp składają się wyłącznie z części mechanicznych, co zmniejsza koszty ewentualnych napraw poprzez brak konieczności wymiany elementów elektronicznych lub czujników (jest to dość powszechne w innych egzoszkieletach ze względu na duże obciążenia i zużycie tych części).
Wibracyjny (Motion+), dźwiękowy (Therapy+) oraz wizualny feedback w postaci zmieniających kolor wskaźników LED w górnej oraz tylnej części bioder widoczny dla pacjenta i fizjoterapeuty
Wstawanie, siadanie, chodzenie, obracanie
Ekso Indego Therapy: rehabilitacja w ośrodku
Tak, konfiguracje egzoszkieletu dostosowane są do sprawności pacjenta i wysokości urazu rdzenia kręgowego (od C5 do L5).
Tak, egzoszkielet Ekso Indego Therapy Device posiada następujące tryby pracy: tryb bierny, aktywny i zmienny.
Tryb bierny: umożliwia fizjologiczny wzorzec chodu dla reedukacji chodu w całkowitym uszkodzeniu rdzenia kręgowego.
Tryb aktywny: umożliwia fizjologiczny wzorzec chodu u pacjentów z niedowładem kończyn dolnych, niezależnie od poziomu siły jakim dysponują.
Tryb zmienny: umożliwia dostosowanie siły wspomagania w sposób asymetryczny niezależnie dla każdej fazy chodu i stawu, sprawdzi się świetnie w reedukacji chodu u pacjentów z asymetryczną siłą w kończynach dolnych.
Ekso Indego Personal: do użytku domowego i miejskiego np. w formie spaceru
W instrukcji dołączonej do egzoszkieletu znajdziesz dokładny opis w jaki sposób należy zbadać i zmierzyć pacjenta w celu oceny czy może skorzystac z rehabilitacji w egzoszkielecie. Pomiaru dokonasz za pomocą miarki znajdującej się w zestawie z egzoszkieletem Indego.
Gładkie, trawiaste, cementowe, dywanowe, przejścia, progi
Balkonik, kule, laska (dodatkowo płatne)
Tak
Tak
1
Bezpośredni dostęp do statystyk poprzez dedykowany iPhone. Dostępne informacje o czasie trwania sesji, czasie chodu, długości kroku, prędkości chodu, symetrii długości chodu i inne.
Nie (pojawiały się wzmianki, że będzie kiedyś dostępny, obecnie nie ma takiej możliwości)
Szkolenie prowadzone jest przez instruktora Indego lub specjalnie przeszkolonego trenera Indego z ramienia oficialnego dystrybutora Indego w Polsce. Polega na opanowaniu podstawowych i zaawansowanych umiejętności wykonywania zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem w domu, ośrodku rehabilitacyjnym oraz w warunkach miejskich. Dla wersji Personal ok. 40h szkolenia. Dla wersji Therapy szkolenie trwa 3 dni.
• 2 lata gwarancji w cenie
• Zgłaszanie usterek bezpośrednio w aplikacji, online lub telefonicznie
Tak
Tak
Amed w Katowicach
Ekso Indego Personal - 650 000-750 000 PLN brutto
Ekso Indego Therapy Device - 750 000-850 000 PLN brutto
Free Walk
Free Bionics
https://www.freebionics.com.tw/en
Egzoszkielet rehabilitacyjny
Tajwan
Egzoszkielet FreeWalk - głównie do użytku domowego i miejskiego oraz częściowo do rehabilitacji
Egzoszkielet z tabletem, aplikacja na smartfona, kule z możliwością wyzwalania kroków za pomocą przycisków, ładowarka
Bierny, brak aktywnego
• Innowacyjne bezprzewodowe kule z możliwością wyzwalania kroków
• Zdalna kontrola poprzez aplikację na tablecie
• Łatwy transfer pacjenta do egzoszkieletu - rozchylenie kończyn dolnych urządzenia do 120 stopni
• Łatwy transport -urządzenie po złożeniu mieści się w walizce transportowej na kółkach
• Zdalna kontrola bezpieczeństwa z poziomu dodatkowego pilota
Kroki wyzwalane poprzez przenoszenie ciężaru ciała oraz poprzez przyciski znajdujące się w kulach do egzoszkieletu.
Nie, przez co urządzenie zapewnia niski poziom wsparcia, mniej więcej do połowy odcinka piersiowego kręgosłupa. Sytuacja podobna jak w ReWalku.
Chód wyzwalany jest poprzez prawidłowe przeniesienie ciężaru ciała, co daje największą naturalność wzorca chodu w egzoszkielecie.
Obsługa i modyfikacje poprzez aplikację na tablecie.
Bardzo sprawnie. Egzoszkielet wykorzystuje rzepy i zapięcia zatrzaskowe. Zarówno rzepy jak i zapięcia zatrzaskowe umożliwiają szybkie założenie egzoszkieletu na pacjenta.
W przypadku transferu pacjenta egzoszkielet umożliwia szerokie otwarcie kończyn dolnych egzoszkieletu na zewnątrz więc sprawny pacjent bez problemu może przesiąść się na krzesło w celu jego dopasowania. W przypaku transferu pacjenta z tetraplegią zazwyczaj należy przenieść go z pomocą drugiego fizjoterapeuty na krzesło w celu jego dopasowania.
1
5-10
Spore możliwości dostosowania egzoszkieletu do pacjenta. Różne rozmiary pasów i innych akcesoriów wpływających na jego komfort. Prosty transfer pacjenta, dzięki szerokiemu otwarciu kończyn dolnych. Dużo możliwości modyfikacji poszczególnych elementów egzoszkieletu, niektóre unikatowe jak np. możliwość ustawienia głębokości miednicy. Pacjent chodzi we własnym obuwiu, ustawiając stopy na podstawach stóp egzoszkieletu.
Nie.
150-190 (lub więcej jeżeli długość kończyn dolnych na to pozwala)
100
Nie.
FreeWalk umożliwia niski poziom wsparcia, mniej więcej do połowy odcinka piersiowego kręgosłupa. Sytuacja podobna jak w ReWalku.
43
Nie.
Ashworth 3
Nie
20 kg
2h/4h (litowe)
4 silniki (2 biodra, 2 kolana), różnego rodzaju czujniki
Tak.
Modyfikacja obejmuje różne parametry wzorca chodu, jednak nie tak szczegółowo jak w egzoszkielecie ABLE i Ekso NR.
Oprócz tego egzoszkielet FreeWalk posiada tylko tryb bierny więc siła wspomagania to zawsze 100% mocy silników.
Tak
Feedback wizualny na kontrolerze oraz dźwiękowy podczas chodu i innych zadań
Wstawanie, siadanie, chodzenie, obracanie
Rehabilitacja w ośrodku
Nie, urządzenie umożliwia niski poziom wsparcia, mniej więcej do połowy odcinka piersiowego kręgosłupa. Sytuacja podobna jak w ReWalku.
To zależy. Raczej nie, ponieważ egzoszkielet nie posiada trybu aktywnego więc pacjenci z niedowładem kończyn dolnych będą czuć się w egzoszkielecie mało naturalnie.
Warunki zewnętrzne poza ośrodkiem np. w formie spaceru
Bardzo nowocześnie poprzez wykorzystanie aplikacji.
Podczas wstępnej oceny aplikacja krok po kroku podpowiada co i w jaki sposób należy zrobić. Pokaże jak ułożyć pacjenta i jak dokonać pomiaru w celu przygotowania egzoszkieletu do sesji rehabilitacyjnej.
W egzoszkielecie do rehabilitacji FreeWalk nie ma papierowych formularzy jak w innych egzoszkieletach i wiele parametrów wpiszesz bezpośrednio w aplikacji.
Pomiaru pacjenta dokonasz za pomocą miarki dołączonej do egzoszkieletu.
Gładkie, trawiaste, cementowe, dywanowe
Kule (w cenie)
Nie
Tak
1
Bezpośredni dostęp do statystyk poprzez dedykowany tablet.
Nie
Szkolenie prowadzone jest przez producenta lub wykwalifikowany ośrodek. Polega na opanowaniu podstawowych i zaawansowanych umiejętności wykonywania zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem w domu, ośrodku rehabilitacyjnym oraz w warunkach miejskich. Po 20h szkolenia użytkownik powinien być w stanie obsługiwać egzoszkielet.
• 2 lata gwarancji w cenie
• Zgłaszanie usterek online lub telefonicznie
Tak
Nie
Centrum Medyczne Koordynacja w Radomiu
450 000-600 000 PLN brutto