Czas czytania: 8 minut

Idealny, najlepszy dla wszystkich egzoszkielet lub robot stacjonarny do rehabilitacji chodu nie istnieje!

To prawda! Nie ma czegoś takiego jak idealny robot do reedukacji chodu, który sprawdzi się wszędzie. Wszystko zależy od sytuacji w jakiej znajduje się klient i od zadań jakie robot miałby spełniać. Robot do reedukacji chodu, który świetnie sprawdzi się w jednej placówce, może całkowicie nie nadawać się do pracy w innej i to niezależnie od faktu, że ma znaną markę i mnóstwo instalacji w Polsce, czy na całym świecie.

egzoszkielet cena-ekso-egzoszkielet rehabilitacja-EksoNR-EksoBionics-egzo

Przykład treningu fazy przenoszenia z pacjentem w egzoszkielecie Ekso NR

Z tego względu bardzo istotne jest, żeby podzielić cały proces wyboru na zasadnicze etapy. Jednym z nich może być konsultacja z firmą doradczą, która zna egzoszkielet i inne systemy od podszewki. Szczególnie na etapie edukacji przedwdrożeniowej prowadzącej do zdefiniowania celów wdrożenia. W efekcie takiej współpracy powstaje lista potrzeb implementacyjnych nowego systemu.

Dopiero w dalszej kolejności powinieneś dokonać świadomego wyboru konkretnej marki egzoszkieletu lub robota. Tego typu współpraca pozwoli Ci uniknąć wielu błędów, obniżyć koszty inwestycji i ostatecznie wybrać urządzenie, które będzie najlepszym wyborem do Twojej placówki.

Jeżeli jednak wolisz zrobić to samodzielnie, poniżej znajdziesz 12 wskazówek, które powinny Ci w tym pomóc.

Na co zwrócić uwagę wybierając robota do reedukacji chodu?

geos-end effector-lexo-tyromotion-reedukacja chodu-lokomat- robot rehabilitacyjny-egzoszkielet rehabilitacja

G-EO System wykorzystuje technologię end-effector

Wybór robota do reedukacji chodu może nastręczyć wielu trudności. Na rynku znajduje się spory wybór urządzeń i wiele różnych technologii z których ciężko wybrać tą, która w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. Firmy sprzedające nowoczesny sprzęt do rehabilitacji prześcigają się w argumentach potwierdzających tezę, że ich rozwiązanie jest najlepsze. W celu pomocy w tym temacie, postanowiłem wybrać kilka najistotniejszych kryteriów, które pomogą Ci dokonać świadomego wyboru.

Jaka technologia reedukacji chodu w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej?

Roboty do reedukacji chodu mogą charakteryzować się wykorzystaniem różnego rodzaju technologii. Wśród robotów do reedukacji chodu wyróżniamy roboty stacjonarne i mobilne.

Roboty stacjonarne to zazwyczaj duże systemy wykorzystujące technologie egzoszkieletu lub tzw. technologię „end-effector”. Umożliwiają one trening chodu na bieżni przy pomocy ortez lub z wykorzystaniem programowalnych podstaw pod stopy. Do tego typu systemów zaliczamy m.in. takie rozwiązania jak Lokomat, RoboGait, G-EOS, czy Lexo.

Lexo-reedukacja-chodu-skyfi

Reedukacja chodu w Lexo Tyromotion to szybkie wpięcie pacjenta i wydłużenie czasu aktywnej terapii

Istnieją także systemy mobilne, które umożliwiają trening w przestrzeni i przejście z punktu A do punktu B. Tego typu egzoszkielety mobilne w zależności od swoich funkcjonalności mogą umożliwiać reedukację chodu pacjenta w standardowych warunkach wewnątrz ośrodkowych lub w warunkach zewnętrznych na świeżym powietrzu. Część tego typu urządzeń jest zaprojektowana stricte do fizjoterapii, inne bardziej do mobilizacji. Do najczęściej wykorzystywanych egzoszkieletów mobilnych należą: egzoszkielet Ekso NR, egzoszkielet ReWalk, egzoszkielet Indego lub egzoszkielet Free Walk. Każda z wymienionych technologii ma swoje wady i zalety. Kluczowe jest to, aby dobrać dobrze technologię do postawionego przed sobą celu i w miarę możliwości poprawić zdrowie pacjenta i pomóc mu odzyskać sprawność.

egzoszkielet cena-Indego-egzoszkielet rehabilitacja-egzoszkielet meden-egzo

Egzoszkielet Indego został zaprojektowany aby zapewnić pacjentowi możliwość wyjścia na zewnątrz

Z jaką grupą docelowych pacjentów chcesz pracować – całkowite uszkodzenie rdzenia kręgowego, z niedowładem kończyn dolnych, innymi urazami, stwardnieniem rozsianym, czy z myślą o możliwie jak najszerszej neurologii?

Zdefiniowanie grupy docelowej pacjentów, którzy będą korzystać z terapii na robocie jest kluczowe. Roboty do reedukacji chodu umożliwiają ćwiczenia dla różnych grup pacjentów neurologicznych. Powinieneś dobrze przemyśleć, czy chcesz dedykować usługę do wszystkich grup chorych, czy może chciałbyś skupić się na konkretnej grupie. Ciekawą opcją może okazać się specjalistyczna usługa dedykowana np. do grupy pacjentów po przebytym udarze mózgu, których w Polsce co roku jest około 90 tysięcy. Zastanów się dla kogo chciałbyś dedykować usługę i który robot sprawdzi się najlepiej w strategii, którą wybrałeś.

 Ile trwa przygotowanie robota do rehabilitacji?

egzoszkielet cena-Indego-egzoszkielet rehabilitacja-egzoszkielet meden-egzo

Egzoszkielet Indego w trakcie etapu przygotowywania

To ważny czynnik wyboru. Im szybciej przygotujesz robota do pracy, tym dłuższa będzie reedukacja chodu. Dla pacjentów to bardzo ważne, ponieważ płacąc za rehabilitację oczekują aktywnej pracy w robocie i jak najdłuższych ćwiczeń, a nie długiego czasu przygotowywania go do sesji i pozycji pionowej. Część systemów do reedukacji chodu można przygotować błyskawicznie, w części z nich proces ten trwa trochę dłużej. Zazwyczaj będzie wahać się on w przedziale od 5 do 20 minut. W zależności od systemu, który wybierzesz, zwróć uwagę jak szybko możesz go przygotować.

Czy jego obsługa jest skomplikowana i jak wygląda proces szkolenia?

robogait-technomex-hocoma-co to jest lokomat-ile kosztuje lokomat-lokomat cena-lokomat pediatryczny-lokomat rehabilitacja

RoboGait to turecki robot do rehabilitacji chodu dla dzieci i dorosłych

W zależności od rodzaju systemu jego obsługa może być mniej lub bardziej skomplikowana. Pamiętaj, że niezależnie od tego, który system wybierzesz, bardzo ważnym aspektem jest proces szkolenia.

Myśląc o szkoleniu, zawsze przypomina mi się cytat: „Robot jest tak dobry jak fizjoterapeuta, który go obsługuje”. Przez wiele lat wdrażania różnego rodzaju robotów rehabilitacyjnych na polskim rynku nie mógłbym się nie zgodzić z tym stwierdzeniem.

W celu sprawdzenia umiejętności fizjoterapeuty, który będzie wykonywał szkolenie zwróć uwagę na kilka kwestii:

Czy wiesz z góry kto będzie odpowiadał za przeprowadzenie szkolenia?

To ważne, ponieważ nie w każdej sytuacji Ty lub Twój zespół zostanie przeszkolony przez osobę, która pracuje na konkretnym systemie i zna go bardzo dobrze. Również, nie w każdym przypadku będzie to osoba z doświadczeniem klinicznym. Może się okazać, że szkolenie przeprowadzi technik lub product manager znający doskonale urządzenie, ale niemający doświadczenia w pracy z pacjentem. W niektórych przypadkach może odwiedzić Cię fizjoterapeuta, który nie zna dobrze sprzętu i nie będzie w stanie przeprowadzić szkolenia na najwyższym poziomie. Niesie to z sobą ryzyko, że sprzęt nie będzie w odpowiedni sposób wykorzystywany i wydając pieniądze nie osiągniesz zamierzonego efektu.

Czy jest certyfikowanym instruktorem?

Jeżeli tak to czy ma doświadczenie kliniczne i jak długo odpowiada za wdrażanie tego typu rozwiązań? Czasem możesz trafić na specjalistę, który nie jest tak dobry jak może się wydawać.

Czy osoba, z którą rozmawiasz naprawdę zna się na robotach do reedukacji chodu i wie jak powinna wyglądać właściwa nauka chodu?

egzoszkielet cena-ekso-egzoszkielet rehabilitacja-EksoNR-EksoBionics-egzo

Sztywna rama EksoNR zapewnia rehabilitację pacjentów z wysokim urazem rdzenia kręgowego

To jeden z najważniejszych punktów. Pamiętaj, że głównym celem pracowników firm dystrybucyjnych jest sprzedaż konkretnego rozwiązania, które mają w swojej ofercie. Często sprzęt, który sprzedają będzie najlepszy w każdej sytuacji. Dobrze wiesz, że nie zawsze tak jest. Pamiętaj, aby na etapie sprawdzania różnych koncepcji dobrze zweryfikować osobę, z którą rozmawiasz. Postaraj się sprawdzić jej wiedzę w temacie robotyki. Zadaj jej pytanie – czy zna inne rozwiązania i czy może Ci szczegółowo o nich opowiedzieć. Przygotuj się do tej rozmowy lub jeżeli nie masz na to czasu skorzystaj z pomocy niezależnego eksperta. Może pomóc Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy i obniżyć koszty inwestycji.

Co posiada konkurencja?

lokomat-hocoma-co to jest lokomat-ile kosztuje lokomat-lokomat cena-lokomat pediatryczny-lokomat rehabilitacja

Robot stacjonarny Lokomat Pro 6 w akcji

Jeżeli w Twojej okolicy znajduje się ośrodek z robotem do reedukacji chodu przemyśl dobrze Swoją strategię. Jednym z wielu sposobów działania może być skonstruowanie oferty w inny sposób od konkurencji tak, aby była interesująca dla bardzo sprecyzowanej grypy docelowej i wyróżniła Cię z tłumu. Jeżeli ośrodek konkurencyjny nie skupia się na konkretnej grupie pacjentów spróbuj dobrać sprzęt w taki sposób, aby zaproponować najlepsze leczenie dla dokładnie określonej grupy odbiorców. I wcale nie musi być to jakaś niszowa grupa pacjentów. Specjalizacja w konkretnym kierunku może dać Ci w dalszym ciągu ogromny obszar działania.

Czy robot posiada odciążenie dynamiczne?

reoambulator-motorika-co to jest lokomat-ile kosztuje lokomat-lokomat cena-lokomat pediatryczny-lokomat rehabilitacja

Robot rehabilitacyjny ReoAmbulator

Przeglądając różne urządzenia zwróć uwagę czy dany model posiada system odciążenia dynamicznego. Jest to bardzo istotne, ponieważ taki system powoduje, że pacjent podczas rehabilitacji pracuje w podobny sposób jak podczas naturalnego chodu. Jeżeli rozwiązanie nie działa w ten sposób, pacjenci mogą odczuwać nienaturalność chodu, co spowoduje, że nie będą chętni do korzystania z takiej terapii.

 Jak bardzo aktywną pracę umożliwia robot?

geos-end effector-lexo-tyromotion-reedukacja chodu-lokomat- robot rehabilitacyjny-egzoszkielet rehabilitacja

Lexo to system do rehabilitacji i reedukacji chodu dla dzieci i dorosłych

Jednym z najważniejszych elementów, aby trening w robocie do reedukacji chodu był skuteczny jest aktywność pacjenta podczas rehabilitacji. Z pozoru w większości robotów, z których będziesz wybierał znajdziesz tryb aktywnej pracy. Natomiast aktywność pacjenta w różnych systemach różni się od siebie. Niektóre z robotów pozwalają, aby pacjent bardzo aktywnie brał udział w treningu. Inne mogą w dużym stopniu ograniczyć wykonywanie aktywności, przez co ostatecznie efekty terapeutyczne będą gorsze. Na etapie przeglądania różnych systemów dopytaj specjalistę jak rzeczywiście wygląda aktywność pacjenta w konkretnym urządzeniu.

Czy urządzenie ma biofeedback?

egzoszkielet cena-rewalk-egzoszkielet rehabilitacja-egzoszkielet egzotech-egzo

Egzoszkielet ReWalk oprócz wyjścia na zewnątrz ma funkcjonalność pokonywania schodów

Biofeedback, czyli sprzężenie zwrotne jest elementem, który zaangażuje pacjenta do większej pracy. Dzięki niemu terapia będzie atrakcyjniejsza a pacjenci będą chcieli z niej korzystać. Dodatkowo pamiętaj, że wykorzystanie biofeedbacku ma wpływ na zwiększenie liczby wykonanych powtórzeń, co według badań naukowych poprawia efekt terapeutyczny.

Ile masz miejsca w placówce?

egzoszkielet cena-free walk-egzoszkielet rehabilitacja-egzoszkielet koordynacja-egzo

Egzoszkielet Free Walk posiada bezprzewodowe kule z możliwością wyzwalania kroków

Systemy stacjonarne ze względu na swoje gabaryty wymagają co najmniej kilkunastu metrów kwadratowych powierzchni. Oznacza to, że instalacja jest wykonywana w dużej przestrzeni użytkowej z innymi sprzętami albo w osobnym pomieszczeniu. W przypadku egzoszkieletów mobilnych sytuacja jest dużo prostsza. Zazwyczaj do przechowywania wystarczy krzesło, a do terapii można wykorzystać korytarze w ośrodku lub salę do rehabilitacji.

Jak wygląda serwis robota?

egzoszkielet cena-ekso-egzoszkielet rehabilitacja-EksoNR-EksoBionics-egzo

Rehabilitacja i trening równowagi w EksoNR

To jak wygląda serwis robota to jeden z najważniejszych aspektów, który powinieneś wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Rozważając zakup musisz wiedzieć, że prędzej czy później dojdzie do usterki. Czasem nie będzie to nic poważnego i wystarczy zwykła kalibracja urządzenia lub wykonanie prostego testu. Innym razem może być to naprawa, która będzie kosztować kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pamiętaj, że decydując się na konkretne rozwiązanie zazwyczaj jest możliwość wykupienia dodatkowych lat gwarancji co może uchronić Cię przed wydaniem sporych pieniędzy na nieplanowany serwis. Część rozwiązań oferuje także dodatkowe lata gwarancji w cenie zakupu urządzenia – koniecznie zapytaj specjalistę, które z nich da Ci taką możliwość.

Który z robotów pozwoli Ci zarobić najwięcej?

geos-end effector-lexo-tyromotion-reedukacja chodu-lokomat- robot rehabilitacyjny-egzoszkielet rehabilitacja

Lexo to jedyne urządzenie posiadające wspomaganie miednicy w standardzie (w cenie)

Oczywiście to zależy od wielu czynników. Ceny robotów do reedukacji chodu wahają się w przedziale od około 500 tysięcy złotych do nawet 2,5 mln złotych. Wszystko zależy od marki, możliwości i różnych funkcjonalności poszczególnych systemów. Generalnie można założyć, że egzoszkielety mobilne są tańsze od robotów stacjonarnych, ponieważ ich cena nie powinna przekroczyć 900 tysięcy złotych. Roboty stacjonarne m.in. przede wszystkim ze względu na swoje gabaryty są z zasady droższe. Przeciętny człowiek mógłby założyć, że najdroższy system zawsze jest najlepszy, natomiast nie zawsze tak jest. Oczywiście cena częściowo jest związana z marką i rozpoznawalnością urządzenia, ale nie zawsze oznacza, że konkretny system musi być najlepszym rozwiązaniem w Twojej sytuacji. Pamiętaj, że to, ile zarobisz zależy od wielu czynników i w głównej mierze od tego jak bardzo przemyślałeś plan działania.

Podsumowanie

Każdy przedsiębiorca, który rozważa zakup stacjonarnego robota do reedukacji chodu lub egzoszkieletu powinien wiedzieć, że nie istnieje idealny robot, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Decyzja o wyborze rozwiązania powinna zostać podjęta w sposób świadomy i rozsądny oraz powinna być poprzedzona szczegółową analizą kwestii związanych z wybraną technologią, grupą docelowych pacjentów, funkcjonalnością, procesem szkolenia, obraną strategią oraz weryfikacją wiedzy, doświadczenia i umiejętności specjalisty, z którym się rozmawia. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rozwiązanie stacjonarne, mobilne, technologię „end-effector” czy egzoszkielet, wybierając zrobotyzowany system bądź świadomy wszystkich „za” i „przeciw” i dopiero wówczas podejmij decyzję.

Jeżeli temat wyboru robota do Twojej placówki jest dla Ciebie skomplikowany, chętnie pomogę w trakcie bezpłatnej, niezobowiązującej konsultacji.W tym miejscu znajdziesz przydatne linki, aby ją zamówić:

Zobacz inne materiały, które mogą Cię zainteresować:

previous arrow
next arrow

Masz wyzwanie, z którym się zmagasz?

Skontaktuj się z nami a wspólnie spróbujemy znaleźć rozwiązanie!