Czas czytania: 5 minut

W poprzednim artykule: “Sprzęt do rehabilitacji onkologicznej – jak go wybrać w Narodowej Strategii Onkologicznej?” mogliście znaleźć podstawowe informacje na temat Narodowej Strategii Onkologicznej a także kilka ogólnych informacji na temat celów rehabilitacji onkologicznej i na tego, w jaki sprzęt do rehabilitacji wyposażały się ośrodki w poprzednich edycjach konkursu onkologicznego.  

W tym artykule, chciałabym dać Wam kilka pytań pomocniczych, które mogą ukazać się użyteczne podczas planowania doposażenia placówki w sprzęt do rehabilitacji (czy to w ramach programu Narodowej Strategii Onkologicznej, czy ogólnie, jeżeli interesuje Was wyposażenie Ośrodka w nowoczesne technologie do diagnostyki i rehabilitacji).

Rehabilitacja onkologiczna – jak roboty do rehabilitacji i nowoczesne technologie rehabilitacyjne mogą pomóc w rehabilitacji pacjentów onkologicznych (i nie tylko)?

hunova-rehabilitacja-geriatryczna-robot-rehabilitacyjny

Jeszcze kilka lat temu ten artykuł skupiałby się na tym, czy stosowanie robotów do rehabilitacji ma sens i co robotyka może dać w rehabilitacji różnych grup pacjentów. Na szczęście, obecnie już bardzo sporadycznie zdarza się, żeby ktoś zadał pytanie lub zastanawiał się, czy wykorzystanie robotów do rehabilitacji w ogóle ma sens.

Tutaj pozwolę sobie na małą anegdotkę 😊 Sami jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni do tego, że na konferencjach naukowych czy różnego typu spotkaniach branżowych trzeba skupiać się na mówieniu o tym, dlaczego w rehabilitacji warto stosować roboty do rehabilitacji. Konferencja i debata na Targach Rehabilitacji, w której mieliśmy okazję wziąć udział, dobitnie pokazała nam, że jesteśmy już „za tym płotkiem”.

Cała retoryka debaty oraz przemyślania skupiały się na temat tego jak sprawić, żeby placówki publiczne miały łatwiejszy dostęp do sprzętu oraz jak ten sprzęt dobrać tak, aby był dobrze wykorzystany. Nikt nawet przez chwilę nie zastanawiał się nad tym, czy „robotyka ma sens” i “czy roboty do rehabilitacji mają swoje miejsce w obszarze usprawniania pacjentów” . To pokazuje jak bardzo na przestrzeni ostatnich lat wzrosła świadomość w środowisku lekarzy i fizjoterapeutów na temat wykorzystywania robotów rehabilitacyjnych i robotyki, która już poniekąd staje się „normą” w wielu dziedzinach rehabilitacji.

P.S. Jeżeli chcielibyście posłuchać relacji z targów i tego, czy w naszej opinii warto było na nie jechać – posłuchajcie podcastu „Targi Rehabilitacja 2022 wraz z konferencją – czy warto było jechać?”, który znajdziecie pod linkiem poniżej:

Natomiast odpowiadając na pytanie – jak roboty do rehabilitacji i nowoczesne technologie mogą pomóc w rehabilitacji onkologicznej – wracam znowu do najważniejszego aspektu – powrotu do samodzielności pacjenta. I w tym aspekcie pomoże nam naprawdę różnego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny, począwszy od robotów do reedukacji chodu, równowagi, na robotach do diagnostyki i rehabilitacji kończyn górnych kończąc.

Tyromotion-DIEGO-rehabilitacja-dla-pacjentów-onkologicznych-w-wirtualnej-rzeczywistości--Skyfi

Rehabilitacja onkologiczna – jak wybrać sprzęt do rehabilitacji onkologicznej w Narodowej Strategii Onkologicznej?

Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, musimy zacząć od podstaw i zadać sobie kilka prostych, ale kluczowych pytań, takich jak – jakich pacjentów mamy najczęściej? Z czym mają oni największy problem? Co najbardziej ułatwiłoby nam codzienną pracę? Ile mamy miejsca do wykorzystania w placówce?

Oprócz tego warto zrobić też przegląd sprzętu, który już posiadamy tak, aby nie powielać technologii czy funkcjonalności tylko dobrać takie rozwiązania, które się uzupełnią.

W dokumentach konkursowych znajdziemy wykaz sprzętu, który będzie podlegał dofinansowaniu. W poprzednich latach był to wykaz dosyć ogólny, zawierający nazwy typu „urządzenie do zautomatyzowanej rehabilitacji dłoni i palców kończyny górnej”, „bieżnia”, „egzoszkielet”, „zestaw do treningu wytrzymałościowego i wydolnościowego” itp.

W związku z tym, że nazwy te są dosyć ogólne – wybór staje się coraz większy i tym samym – coraz trudniejszy. Samych egzoszkieletów mobilnych jest już dostępnych kilka na rynku polskim więc coraz częściej pojawia się pytanie – który jest najlepszy? Który wybrać? Natomiast odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie trudniejsza, niż może się wydawać i pisząc tutaj o tym mocno bym wydłużyła czas czytania tego artykułu 😊

Jeżeli natomiast jesteście na etapie, gdzie wiecie już, że egzoszkielet jest czymś, co potencjalnie sprawdzi się w Waszej placówce, zachęcam do rankingu egzoszkieletów, gdzie znajdziecie już bardziej szczegółowe informacje na ten temat oraz porównanie parametrów poszczególnych modeli.

Ranking a także inne materiały znajdziecie na końcu tego artykułu.

Wracając jednak do innych rozwiązań – jest ich na rynku naprawdę dużo i ciągle pojawia się coraz więcej. Często funkcjonalności są podobne lub nieznacznie się od siebie różnią w związku z czym łatwo się w tym wszystkim pogubić.
Przygotowałam dla Was parę pytań pomocniczych, które mam nadzieję pomogą Wam określić, która technologia w Waszym przypadku będzie najlepsza:

1.       Jaki sprzęt do diagnostyki i rehabilitacji posiadam w Ośrodku? (tutaj najlepiej byłoby zrobić sobie listę posiadanego sprzętu i przykładowo pogrupować go na funkcjonalności, które spełnia, np. reedukacja chodu, równowaga, kończyna górna, kończyny dolne, kardiologiczny itp.)

2.       Ile miejsca mam do wykorzystania?

3.       Nad jakimi problemami najczęściej pracuję z moimi pacjentami?

4.       Ilu mam fizjoterapeutów do obsługi sprzętu?

5.       Czego najbardziej brakuje mi w codziennej pracy?
 
Jeżeli odpowiecie sobie na te 5. pytań – zobaczycie, że wybór mocno się zawęzi 😉

Na koniec jeszcze chciałabym wrócić do pytania pierwszego – czyli do sprzętu, który już posiadacie w Ośrodku. Zachęcam Was do tego, aby zrobić sobie „rachunek sumienia”, czy sprzęt, który posiadacie jest używany w praktyce. Jeżeli tak – super. Jeżeli nie – spróbujcie znaleźć odpowiedź na pytanie – dlaczego? Czy sprzęt został źle dobrany? A może grupa osób, które pracują na tym sprzęcie się zmieniła? Może obsługa nie jest do końca jasna.

Dobór właściwej technologii rehabilitacyjnej w wielu przypadkach jest trudny, ponieważ zajmując się na co dzień innymi rzeczami, ciężko być na bieżąco z aktualną wiedzą o nowoczesnych sprzęcie rehabilitacyjnym i diagnostycznym. Dlatego często widzimy, że wybrany sprzęt nie jest idealnie dobrany do potrzeb szpitala, bo rozwiązań jest wiele i bardzo łatwo można popełnić błąd podczas wyboru.

Może kolejny program, który da Wam możliwość wybrania nowych technologii będzie świetną okazją do tego, żeby porozmawiać z osobami szkolącymi z systemów, które już posiadacie i razem zastanowić się np. nad zorganizowaniem dodatkowego szkolenia z obsługi systemu.

tyromotion-amadeo-diego-myro-tyrostation-pablo-kończyny-dolne-tymo-omego-plus-lexo-REGULAR-1920

Podsumowanie

Programy Ministerialne, takie jak Narodowa Strategia Onkologiczna i konkurs onkologiczny lub inne źródła finansowania dają ogrom możliwości dofinansowania na sprzęt do rehabilitacji onkologicznej lub inny. Zastanówmy się wspólnie co zrobić, żeby jak najlepiej te pieniądze wykorzystać tak, aby koniec końców spełniały swoją rolę – odciążały nas – fizjoterapeutów, ale też pomagały zwiększać efekty rehabilitacji pacjentów tak, żebyśmy mogli przyspieszyć ten proces.

Jeżeli macie dużo sprzętu do rehabilitacji, ale go nie wykorzystujecie lub jeżeli macie problem z wyborem jaki sprzęt do rehabilitacji wybrać w konkursie onkologicznym i Narodowej Strategii Onkologicznej? Być może rozmowa na temat różnych technologii stosowanych w rehabilitacji, w gąszczu których można się już łatwo pogubić będzie dobrym pomysłem. Żeby to zrobić wystarczy kliknąć w przycisk poniżej i zamówić bezpłatną konsultację. Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie i umówimy dogodny termin na rozmowę podczas której być może jeden z naszych konsultantów będzie w stanie Ci pomóc i razem “wyciągnięcie” coś więcej z tych wszystkich technologii do rehabilitacji na rynku 😉

Pozdrawiam
Asia

Zobacz inne materiały, które mogą Cię zainteresować:

previous arrow
next arrow

Potrzebujesz wsparcia w podjęciu właściwej decyzji? Szukasz robota, który sprawdzi się w specyfice Twojej placówki?

Skontaktuj się z nami a nasz ekspert pomoże Ci wybrać