Czas czytania: 7 minut

Podcast
“Technologie w Rehabilitacji”
Odcinek #050

Ten odcinek jest dla Ciebie, jeżeli:

  • chcesz wiedzieć, jakie sprzęty można stosować w rehabilitacji onkologicznej?
  • zastanawiasz się, czy mówić o sprzęcie do rehabilitacji onkologicznej czy może o sprzęcie, który wspomaga taką rehabilitację?
  • chcesz wiedzieć, czy zakupy tego typu rozwiązań technologicznych były wcześniej objęte dofinansowaniem?

Słuchaj w wybranej platformie streamingowej:

Spotify

Apple Podcast

YouTube

Wstęp do podcastu – technologie i sprzęt do rehabilitacji onkologicznej

Dlaczego dzisiaj nagrywamy taki odcinek w ramach podcastu a nie – skoro to jest odcinek 50. – jakieś podsumowanie?
W kwestii podsumowań postaram się zawinąć to bardzo krótko; niech wystarczy tyle: według ostatnich statystyk opublikowanych we wrześniu 2023 roku, tylko 11% podcastów trwa na tyle długo, żeby dojść do odcinka 50., czyli z każdych 9. podcastów – tylko jeden dociera tak daleko jak nasz. I to już samo w sobie jest dla nas bardzo radosną nowiną, że tak powiem, że przez 50 odcinków dostarczamy Wam co 2 tygodnie – lub czasem częściej – tematy w zakresie technologii w rehabilitacji. Natomiast w ramach tego podsumowania to i tak najważniejsze dla nas są Wasze opinie, bo to one napędzają ten podcast. I przeczytam tutaj fragment maila, który dostaliśmy już co prawda jakiś czas temu, ale trzymaliśmy go może właśnie na taką okazję. Jeden ze słuchaczy – pan o imieniu zaczynającym się na „R” – pozdrawiamy – napisał coś takiego:

Dziękuję za wszelkie udzielone do tej pory porady. Stałem się wielkim fanem tworzonego przez Pana podcastu i wiele rzeczy mi wyjaśnił. Trzymam kciuki za dalszy rozwój tego kanału, bo to chyba jedyna tak dobra rzecz na polskim rynku.

Nasz słuchacz był zbyt wyrozumiały, ale dziękujemy za tę opinię. I ten jeden raz po prostu się nią pochwalimy – i na tym kończymy podsumowanie, trzeba nagrywać kolejne odcinki, żeby jeszcze wyżej iść w statystykach, żeby do jeszcze większej ilości słuchaczy ten materiał docierał. No i może dobijmy do jakiejś kolejnej, mniej lub bardziej okrągłej liczby odcinków. Przejdźmy teraz do części merytorycznej tego odcinka.

Sprzęt do rehabilitacji onkologicznej – dofinansowanie i poprzednie programy

Otóż jakiś czas temu w Polsce mieliśmy dosyć duży program związany z robotyzacją rehabilitacji w szpitalach. On też się przewijał na łamach tego podcastu:
Odcinek 39 – o tym, jak ten program był skonstruowany,  
Odcinek 40 – przykładowe sprzęty w konkursie Rehabilitacja Roboty 2023,
i tak dalej.

Pozwolił on się doposażyć całkiem sporej ilości placówek: zarówno stricte państwowych, jak i tych z prywatnym kapitałem zakładowym. Jeszcze do niedawna robotyka to tak naprawdę równało się, że ona będzie w prywatnych ośrodkach rehabilitacyjnych, ale na szczęście to się dosyć dynamicznie zmienia. I też warto pamiętać, że to nie były pierwsze zakupy sprzętów do technologicznie wspomaganej rehabilitacji, bo w latach 2020 i 2021 mieliśmy do czynienia z dwoma dużymi projektami refundującymi zakup sprzętów w ramach tak zwanej rehabilitacji onkologicznej. I lista tych sprzętów w ramach tych programów – właściwie to był jeden program, tylko on się odbywał w kolejnych transzach konkursu. Technicznie to rozstrzygnięcie 2021 też jakby dzieliło budżet na zakupy dokonywane właśnie w 2021, jak i na te dokonywane w 2022 roku.

Sprzęt do rehabilitacji onkologicznej – lista technologii wykorzystywanych w przeszłości

Omego-plus-sprzet-do-rehabilitacji-onkologicznej-neurologicznej-ortopedycznej-rehabilitacja-onkologiczna

Lista sprzętów do rehabilitacji onkologicznej, które tam były dopuszczone, była bardzo szeroka, była o wiele szersza, może trochę bardziej precyzyjna niż w ramach konkursu Rehabilitacja Roboty, bo mieliśmy w jednej z edycji programów na przykład urządzenia do presoterapii, a w innych edycjach programów systemy do treningu wysiłkowego, a na końcu tego wszystkiego gdzieś były też urządzenia robotyczne. I skąd tak duży zakres, może ktoś zapytać? Skąd roboty w ramach takiego programu? W naszej opinii prawdopodobnie stąd, że tak naprawdę rehabilitacja onkologiczna ma różne cele. Tak jak każda rehabilitacja: dużo zależy od stanu pacjenta, ale też od przebiegu jego choroby. I tak naprawdę, potrzeby pacjenta dosyć mocno zmieniają się w czasie, zwłaszcza że tak naprawdę, my mając pacjenta ze schorzeniem onkologicznym, mamy tak naprawdę pacjenta wielochorobowego najczęściej. I inne potrzeby i inne możliwości ze strony – także pacjentów – jakby na nich się przede wszystkim musimy się oczywiście skupić – będziemy mieli u osób po chirurgicznym leczeniu nowotworów złośliwych, inne potrzeby, gdy pacjenci byli poddawani radioterapii, a jeszcze inne, gdy mają obrzęki chłonne, a jeszcze inne w momencie, gdy mamy wynikające ze schorzenia zaburzenia czynności – czy to układu nerwowego, czy układu oddechowego.

Stąd jakby ta lista musi być szeroka, no bo nie można powiedzieć, że jest jeden wybrany sprzęt do rehabilitacji onkologicznej, bo byłoby to dosyć grube uproszczenie. I stąd też na liście produktów dofinansowywanych znajdowały się wszelkiej maści roboty do rehabilitacji. Czy to stacjonarne kończyn dolnych, czy górnych. Czy egzoszkielety, bieżnie zwykłe, bieżnie z biofeedbackiem, urządzenia do terapii – na pierwszy rzut oka tak naprawdę terapii/rehabilitacji kardiologicznej – czyli ergometr i bieżnie razem z modułami do prób wysiłkowych, ale na pewnym etapie rehabilitacji również potrzebne przy przywracaniu sprawności u pacjentów, którzy mają schorzenia – szeroko rozumiane – onkologiczne. No i tak jak mówiłem w pierwszym programie mieliśmy też aparaty do presoterapii – uzupełniające również terapię tych pacjentów.

Technologie i sprzęt do rehabilitacji onkologicznej – co uzyskano w szpitalach dzięki zakupom sprzętu do rehabilitacji?

hunova-stacjonarny-robot-rehabilitacyjny-kończyn-dolnych-urządzenie-robotyczne-do-rehabilitacji-rehabilitacja-neurologiczna-geriatryczna-ortopedyczna-sportowców-skyfi-sprzęt-do-rehabilitacji-onkologicznej

I tak dobrane sprzęty pozwalały szpitalom doposażyć się w sprzęty adekwatne do ich potrzeb: bieżących braków sprzętowych czy tego, jakich pacjentów mają tak naprawdę najwięcej na co dzień, z jakimi schorzeniami, z jakimi potrzebami, na jakim etapie tej rehabilitacji oni u nich są? A szeroki dobór tego sprzętu pozwala osiągnąć cel nadrzędny rehabilitacji onkologicznej, ale też każdej innej – to, co podkreślamy zawsze, czyli powrotu do samodzielności. Samodzielności ruchowej, ale też samodzielności, niezależności w sferze psychologicznej. Stąd oprócz terapii ruchowej czy wydolnościowej, równie istotne jest rehabilitowanie funkcji poznawczych u takich pacjentów i do tego też narzędzia były wybierane w tym programie. A na szczycie tego wszystkiego należy pamiętać oczywiście też o tym, że cały ten sprzęt musi się odpowiednio wpisywać w możliwości, w cele i w kompetencje ośrodka, ale też przede wszystkim w możliwości, w cele i kompetencje personelu. To są narzędzia, które muszą odpowiednio uzupełniać stosowane do tej pory metody terapeutyczne.

To, co wielokrotnie podkreślamy też w tym podcaście: te sprzęty nie zastąpią pracy tego personelu, ale będą ich uzupełnieniem – w momencie, kiedy już nie jest aż tak stricte, konieczne pracowanie z pacjentem w formie manualnej – w formie indywidualnej; robotyzacja to też jest forma terapii indywidualnej, ale gdy potrzebujemy zwiększyć intensywność, a pacjent już jest przygotowany do takiej zwiększonej intensywności, to wtedy mamy całą gamę narzędzi, które nam w tym pomogą, bo ten sprzęt zawsze -jak mówimy – odciąży, wspomoże, uczyni również ocenę – bo to też jest ważne. Coraz częściej mówimy o tym, że trzeba wszystko mierzyć i jest to na to cały czas nacisk kładziony. I on jest coraz bardziej zwiększany, więc część tych sprzętów ma też funkcje diagnostyczne, więc one też pozwolą nam dokumentować postępy terapii pacjentów, uczynić ją bardziej obiektywną.

Sprzęt do rehabilitacji onkologicznej czy może sprzęt do wspierania rehabilitacji pacjentów onkologicznych?

Stąd też z jednej strony możemy zobaczyć, że technicznie jakby nikt nie reklamuje sprzętu, przynajmniej do tej pory, jako przeznaczony/dedykowany do rehabilitacji stricte onkologicznej. Natomiast jest masa sprzętu, który pomimo że w nazwie, czy w przewidzianym zastosowaniu, które też wałkowaliśmy na łamach tego podcastu, nie jest napisane literalnie, że to wspomaga rehabilitację onkologiczną, natomiast one wspierają tą rehabilitację. I to tak naprawdę powinny być technologie – sprzęty do wspierania rehabilitacji pacjentów onkologicznych, a nie sprzęty do rehabilitacji onkologicznej. To może byłaby bardziej jednoznaczna, może czasem mniej wprowadzająca w błąd nazwa, bo tak jak mówię, jeżeli ktoś chciałby w Google, w Binga czy w jakąkolwiek inną wyszukiwarkę wrzucić sprzęt do rehabilitacji onkologicznej, no to dużo zależy od tego, jak trafi w tej wyszukiwarce. Niekoniecznie musi znaleźć coś sensownego na pierwszy rzut oka.

Rehabilitacja onkologiczna – jak wybierać sprzęt do rehabilitacji onkologicznej?

To więc sprawia, że na rynku z jednej strony jest ciężko znaleźć właśnie taki dedykowany sprzęt do rehabilitacji onkologicznej, ale z drugiej jest mnóstwo rozwiązań, które mogą być skuteczne, na którymś z etapów rehabilitacji pacjentów onkologicznych i ciągle pojawiają się nowe. Są podobne funkcjonalności wielu sprzętów, niektóre funkcjonalności się na siebie nakładają. Stąd też ciężko jest czasem dobrać urządzenie, które już nie powieli tego, co my mamy w ośrodku, co my już stosujemy. To też jest czasem ciężko jednoznacznie sobie określić, a też musimy zawsze pamiętać, że to zależy od profilu naszego ośrodka: albo mamy więcej takich samych pacjentów i musimy zwiększyć nasze możliwości przerobowe, terapeutyczne na tych pacjentów albo chcemy mieć ciągłość terapii, czyli w tym continuum of care musimy sobie założyć, czego nam jeszcze brakuje i w którym momencie my tego pacjenta nie jesteśmy w stanie obsłużyć za pomocą technologii, która może być w jakiś sposób refundowana.

Zatem jeżeli przy okazji kolejnych wyborów sprzętu, jeżeli pojawią się kolejne edycje tego programu, a Narodowa Strategia Onkologiczna jest rozpisana jeszcze na lata do przodu, więc musimy zakładać, że takie kolejne dofinansowanie pojawić się mogą. To jeżeli będziecie się zastanawiać, czy urządzenie, które oglądacie, które rozważacie – faktycznie rozszerzy lub uzupełni Wasze potrzeby w zakresie rehabilitacji pacjentów onkologicznych – zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy: czy przez formularz kontaktowy na naszej stronie, czy przez komentarz pod postem, pod podcastem w social mediach. Jakkolwiek wolicie – postaramy się z Wami porozmawiać na ten temat. I po prostu podzielić się wiedzą tak, niekoniecznie pomóc – Wy sami wiecie najlepiej, czego potrzebujecie – w tym na pewno pomocy Wam nie potrzeba, ale czasem wiemy o różnych zastosowaniach sprzętu – z racji tego, że ich dosyć sporo widzieliśmy, w trochę innych warunkach niż tylko stricte szpitalne i to może być dla Was też ciekawa perspektywa.

Zamiast zakończenia

Ten odcinek nie był jakoś super długi. On miał być taką ramą do tego, że gdy będziemy kiedyś w przyszłości chcieli bardziej rozwijać temat tego, jak sprzęt, który gdzieś już funkcjonuje, w danym obszarze rehabilitacji, może się też wpisać w rehabilitacje konkretnych pacjentów onkologicznych, to będziemy mieli też bardzo, do której możemy sobie kiedyś wrócić. I też pokazać, jakby te podstawy, o które nam chodziło, więc jakby jeżeli mielibyście wyciągnąć jedną rzecz z tego podcastu, to: nie powstał jeszcze sprzęt do rehabilitacji onkologicznej sensu stricte natomiast cała masa sprzętu, obecnie istniejąca na rynku na którymś etapie rehabilitacji pacjenta ze schorzeniem natury onkologicznej na pewno będzie wsparciem w Waszym procesie rehabilitacji. Kwestia jest tylko taka, żeby tego sobie nie dublować i dokładnie oglądać sprzęty przy kolejnych edycjach dofinansowań,  jeżeli będziecie szukali takich rozwiązań. I to tyle w pięćdziesiątym, jubileuszowym odcinku podcastu Technologie w rehabilitacji. Dziękuję Wam bardzo za jego wysłuchanie. Jeżeli Wam się podobał, udostępnijcie, napiszcie komentarz, polubcie, wystawcie nam ocenę – tam gdzie go słuchacie. Nam to pomoże dotrzeć do jeszcze większej ilości osób. Do usłyszenia za 2 tygodnie. Cześć i czołem.

Zobacz inne materiały, które mogą Cię zainteresować:

previous arrow
next arrow

Masz wyzwanie, z którym się zmagasz?

Skontaktuj się z nami a wspólnie spróbujemy znaleźć rozwiązanie!