Czas czytania: 8 minut

Popularność egzoszkieletów do rehabilitacji w Polsce rośnie z roku na rok. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ rynek robotyki rozwija się bardzo dynamicznie. W 2021 roku był szacowany na około 500 mln dolarów, a do 2026 ma osiągnąć poziom około 3,350 mln. W Polsce sytuacja jest o tyle ciekawa, że w przeciągu ostatniej dekady można spokojnie powiedzieć, że na naszym rynku udało się zainstalować około 100 różnego rodzaju robotów. Wiele z nich na co dzień pomaga tysiącom pacjentów, a ja miałem to szczęście, że w części z tych instalacji mogłem uczestniczyć.

Tak jak cieszy to, że z roku na rok w Polsce tego typu robotów jest coraz więcej, tak niestety nie ułatwia to sprawy inwestorom lub innym zainteresowanym wyborem najlepszego rozwiązania dla swojego centrum. Jako konsultant bardzo często słyszę pytanie: „Jaki egzoszkielet będzie najlepszy do mojej placówki?”. Dlatego postanowiłem wyjść mu naprzeciw i prezentuję:

Pierwsze w Polsce porównanie egzoszkieletów do rehabilitacji dla prywatnych i publicznych placówek rehabilitacji neurologicznej.

Uwaga! Artykuł jest długi, ale jeżeli szukasz odpowiedniego robota do swojego ośrodka, znajdziesz w nim wiele przydatnych podpowiedzi, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję.

W tabelce poniżej znajdziesz także odpowiedź na jedno z najczęściej zadawanych mi pytań?

Ile kosztuje egzoszkielet?

Natomiast zanim zaczniesz skrolować w dół, żeby zobaczyć, ile kosztuje taki sprzęt. Poświęć kilka minut na zapoznanie się z pozostałymi informacjami, które mogą Ci ułatwić podjęcie świadomej decyzji. Artykuł podzieliłem w miarę możliwości na zasadnicze etapy usprawniające cały proces.

egzoszkielet cena-rewalk-egzoszkielet rehabilitacja-egzoszkielet egzotech-egzo

Co to jest egzoszkielet?

Myśląc o egzoszkielecie do reedukacji chodu powinniśmy zacząć od tego czym w ogóle taki sprzęt jest i jakie zabiegi przy jego użyciu są możliwe?

Jak większość innowacyjnych rozwiązań w naszym życiu, także w tym przypadku, początek to egzoszkielet wojskowy. Oczywiście model rehabilitacyjny i wojskowy to zupełnie inne sprzęty, ale egzoszkielety dla pacjentów z niepełnosprawnością właśnie w wojsku mają swoje początki. Część producentów systemów rehabilitacyjnych w dalszym ciągu tworzy rozwiązania dla chociażby amerykańskiej armii, których celem jest stworzenie tzw. „żołnierza przyszłości”. Żołnierza, który będzie silniejszy, szybszy i bardziej efektywny na froncie, dzięki wykorzystaniu tej technologii.

Co to jest egzoszkielet rehabilitacyjny?

Egzoszkielet to zewnętrzna konstrukcja zakładana na ciało pacjenta, która umożliwia wykonanie treningu chodu w różnych warunkach. Mogą być to warunki kliniczne, gdzie tego typu leczenie wykonuje się na sali rehabilitacyjnej lub warunki zewnętrzne w których pacjent ma możliwość wyjść poza obszar kliniki rehabilitacyjnej. Generalnie głównym założeniem tego typu robota jest pomoc osłabionym kończynom dolnym pacjenta w wykonaniu ruchu, którego wykonywanie jest utrudnione lub niemożliwe do wykonania podczas standardowej terapii. A co za tym idzie, większa sprawność i lepsze zdrowie pacjenta. Chodzenie, reedukacja chodu i przygotowanie całego procesu reedukacji chodu może stawiać pacjentowi ogromne wyzwanie, dlatego tego typu system może pomóc odzyskać sprawność poprzez ćwiczenia równowagi, trening fazy przenoszenia i podporu, czy też zwiększyć bezpieczeństwo pionizacji i terapii pozycji pionowej.

egzoszkielet cena-ekso-egzoszkielet rehabilitacja-EksoNR-EksoBionics-egzo

Egzoszkielet a właściwa nauka chodu dla osób z niedowładem kończyn dolnych lub urazami (np. uszkodzenie rdzenia kręgowego)

Przeprowadzenie reedukacji chodu u osób z niedowładem kończyn dolnych nie jest łatwe. Szczególnie w momencie kiedy poszkodowany doznał uszkodzenia rdzenia lub zmaga się ze stwardnieniem rozsianym, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Na szczęście robot do reedukacji chodu za pomocą swojej konstrukcji i odpowiedniego oprogramowania zapewnia bezpieczeństwo pacjentów, fizjoterapeutów i zewnętrzne warunki do tego, aby przeprowadzić ten proces sprawniej i skuteczniej, niezależnie od poszczególnego etapu.

Założenia porównania

Poniższe porównanie obejmuje 4 dostępne egzoszkielety w Polsce, co oznacza, że każdy z tych systemów ma swojego dystrybutora w kraju i jeżeli uznasz, że któreś z wymienionych urządzeń w porównaniu jest warte Twojej uwagi możesz je w mniej lub bardziej skomplikowany sposób kupić bezpośrednio od oficjalnego dystrybutora w Polsce.

Celem porównania jest pomoc w porównaniu poszczególnych robotów. Znalezienie szczegółowych informacji o wymienionych systemach jest czasochłonne i trudne. I w tym miejscu ja przyjeżdżam na białym koniu i ratuję sytuację 😉

A tak całkowicie na poważnie. Postarałem się, żeby porównanie było najbardziej rzetelne i obiektywne jak to tylko możliwie. I uprzedzam obiekcje – nie sprzedaję żadnego z tych rozwiązań i żadna z firm nie płaci mi za to, żebym konkretny model ocenił lepiej od innych. Po prostu postaram się ułatwić ten proces, a ostatecznie sam zdecydujesz, który z systemów sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji.

Na potrzeby porównania przyjąłem, że szukam zrobotyzowanego systemu dla placówki neurologicznej zatrudniającej od 10 do 30 osób. Celem placówki jest skonstruowanie atrakcyjnej usługi, w której taki sprzęt mógłby być kluczowym elementem. Urządzenie wyróżni ośrodek na tle konkurencji i zapewni skuteczność terapeutyczną, która pomoże w pozyskaniu pacjentów.

Porównane egzoszkielety do rehabilitacji

egzoszkielet cena-Indego-egzoszkielet rehabilitacja-egzoszkielet meden-egzo

W porównaniu znajdziesz 4 egzoszkielety ( Ekso GT/NR, ReWalk, Indego i Free Walk). Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Twoją rolą jest odnalezienie wśród nich tego, który najlepiej wpisuje się w wymagania Twojej placówki. Nie jest to łatwe zadanie, ale poniższe porównanie powinno w tym pomóc.

Porównanie egzoszkieletów – jak samodzielnie wybrać egzoszkielet?

Pierwszym krokiem jest wybranie 2-3 systemów, które na podstawie tabeli, najlepiej pasują do Twojego ośrodka. Sugeruję obejrzenie każdego z tych systemów „na żywo” w celu weryfikacji ich funkcjonalności i zobaczenia ich pracy z Twoim pacjentem. W przypadku większości rozwiązań z porównania istnieje taka możliwość. Możesz poprosić o przyjazd z urządzeniem do Twojego ośrodka lub o zorganizowanie wizyty u innego klienta, który takie urządzenie posiada.

Kolejny krok to weryfikacja wiedzy z robotyki u osoby, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie prezentacji sprzętu. Zapytaj, czy zna inne urządzenia i czy może Ci szczegółowo o nich opowiedzieć. Przygotuj się do tej rozmowy lub jeżeli nie masz na to czasu skorzystaj z pomocy niezależnego eksperta. Może być obecny na prezentacji i pomóc Ci w zadaniu właściwych pytań, tak aby zminimalizować ryzyko popełnienia błędu i wybrać sprzęt, który sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji.


Parametry
 egzoszkieletów
Producent 

Strona internetowa

Kraj pochodzenia

Dostępne wersje urządzenia

FDA (data certyfikacji)

CE (data certyfikacji)

Wskazania z ulotki, FDA, CE

Główne elementy systemu

Podstawowe tryby pracy

Mechanizm kontroli i sposób wyzwalania kroków

Czy urządzenie składa się z modułów?

Obsługa urządzenia

Cechy szczególne według producenta

Czas dopasowania egzoszkieletu do pacjenta (min.)

Komentarz do dopasowania egzoszkieletu do pacjenta

Wzrost pacjenta (cm)

Dopuszczalna masa ciała pacjenta (kg)

Zakres szerokości bioder (cm)

Dopuszczalny poziom spastyczności

Waga urządzenia (kg)

Maksymalna prędkość

Czas pracy baterii (ciągły chód/czas ładowania)

Silniki i czujniki

Czy egzoszkielet posiada czujniki w stopach?

Feedback użytkownika

Jakie czynności ruchowe umożliwia egzoszkielet?

Możliwość wykorzystania w rehabilitacji

Możliwość wykorzystania na zewnątrz

Nawierzchnie po których można bezpiecznie chodzić

Osprzęt dodatkowy

Czy asysta fizjoterapeuty jest potrzebna?

Ilu fizjoterapeutów rzeczywiście jest potrzebnych do obsługi?

Analityka i dostępne statystyki z sesji

Czy FES jest dostępny?

 Jak wygląda proces szkolenia?

Warunki serwisu i gwarancji

Czy serwis egzoszkieletu jest w Polsce?

Przykładowe ośrodki wyposażone w konkretny model

Orientacyjna cena (PLN)


Ekso™ GT/NR

Ekso Bionics

USA

2 wersje: EksoNR z funkcjonalną elektrostymulacją (FES)

EksoNR bez funkcjonalnej elektrostymulacji (FES)

FDA zgoda

(SCI: 2014; udary mózgu 4.2016)

CE (5.2012)

CE w Europie umożliwia rehabilitację pacjentów neurologicznych, niezależnie od jednostki chorobowej, natomiast w USA uzyskanie zgody FDA jest trudniejsze niż CE w Europie, dlatego w USA Ekso umożliwia rehabilitację najszerszej grupy pacjentów neurologicznych (SCI:C7-L5, Asia D, udary mózgu, urazy mózgu i stwardnienie rozsiane) 

Egzoszkielet z dotykowym pilotem przewodowym, torba z akcesoriamii, balkonik, kule, laska, 2 ładowarki

Bierny, aktywny, asymetryczny, wolny, przysiady

Kroki wyzwalane poprzez przenoszenie ciężaru ciała. Kontroler na egzoszkielecie umożliwia zmianę trybów i pełną obsługę urządzenia.

Nie

Obsługa i modyfikacje poprzez dotykowy kontroler egzoszkieletu.

• PreGait: tryb przygotowujący pacjentów do treningu chodu poprzez szereg ćwiczeń takich jak trening równowagi z informacją zwrotną, przysiady i kroczenie w miejscu


• FreeGait: chód bez wspomagania, z ramą służącą głównie do stabilizacji pacjenta


• EksoPulse:  narzędzie analityczne w chmurze 


• Failsafe: w sytuacji awaryjnej egzoszkielet blokuje kolana, uwalnia biodra i bezpiecznie sadza pacjenta na krześle


5-10

Spore możliwości dostosowania egzoszkieletu do pacjenta. Dużo akcesoriów, pasów, podkładek i innych elementów wpływających na komfort pracy z urządzeniem. Prosty transfer pacjenta, dzięki szerokiemu otwarciu kończyn dolnych.

150-194 (lub więcej jeżeli długość kończyn dolnych na to pozwala)

100

33-46

Ashworth 3

27 kg, pełne obciążenie

 2.5km/h

W trybie Freegait prędkość uzależniona od pacjenta

3h/1h (litowo-jonowe)

4 silniki (2 biodra i 2 kolana), czujniki w stopach (wyzwalanie kroku), czujnik żyroskopowy kąta nachylenia (płyta główna/tors) 

Tak

Feedback wizualny na kontrolerze oraz dźwiękowy podczas chodu i innych zadań 

Wstawanie, siadanie, chodzenie, obracanie, przysiady 

Rehabilitacja w ośrodku

Nie

Gładkie, dywanowe

Balkonik, kule, laska (w cenie)

Tak

1-2

Bezpośredni dostęp do statysyk z ostatniej sesji pacjenta poprzez dotykowego pilota egzoszkieletu. Bardzo dużo dostępnych danych m.in. czas pionizacji, czas chodu, liczba wykonanych kroków, symetria długości kroku, czasu fazy przenoszenia i inne. Dodatkowo dostępne zdalne narzędzie analityczne w chmurze (Ekso Pulse) z dostępem do danych i statystyk z sesji pacjentów, 

bezpośredni dostęp do statysyk z ostatniej sesji pacjenta, możliwość ściagnięcia danych do excela.

Tak

Proces szkolenia jest rozbudowany. Szkolenie podstawowe (3,5 dnia)  i zaawansowane (2,5 dnia) z przerwą około 2 miesiące między szkoleniami w celu nabycia odpowiedniego doświadczenia i przystąpienia do kolejnego etapu z większą wiedzą praktyczną. Szkolenie musi być przeprowadzone przez oficjalnego instruktora Ekso Bionics.

• 2 lata gwarancji w cenie


• EksoCare: dodatkowo płatne pakiety serwisowe z możliwością urządzenia zastępczego do 72h, różne opcje akcesoriów, baterii, czujników itp. w zależności od wybranego pakietu

 

Tak

Donum Corde w Budach Głogowskich

600 000 - 900 000 PLN


ReWalk™

Rewalk Robotics

Izrael

ReWalk Personal 6.0 - głównie do użytku domowego i miejskiego oraz częściowo do rehabilitacji

FDA zgoda

(SCI: 6.2014)

CE (6.2010)

CE w Europie umożliwia rehabilitację pacjentów neurologicznych, niezależnie od jednostki chorobowej, natomiast w USA uzyskanie zgody FDA jest trudniejsze niż CE w Europie, dlatego w USA ReWalk umożliwia rehabilitację pacjentów neurologicznych tylko w przypadku urazów rdzenia kręgowego (SCI:Th4-L5). Urządzenie jest przeznaczone głównie do użytku domowego i miejskiego u pacjentów (SCI:Th7-L5)

Egzoszkielet, bezprzewodowy komunikator na nadgarstek, zasobnik biodrowy z jednostką centralną, 2 ładowarki, kule

Bierny, brak aktywnego, schody

Kroki wyzwalane i zatrzymywane poprzez pochylenie i wyprost pacjenta. Działa podobnie do "segwaya". Bezprzewodowy kontroler na nadgarstku umożliwia zmiany trybów pracy. 

Nie

Obsługa podstawowych trybów poprzez bezprzewodowy kontroler na nadgarstku. Modyfikacje należy przeprowadzać na laptopie z oprogramowaniem.

• Wchodzenie i schodzenie ze schodów (nie są dopuszczone w USA, w Europie są)


• Failsafe: Rewalk w sytuacji awaryjnej pozwala na bezpieczne posadzenie pacjenta na krześle

15-20

Spore możliwości dostosowania egzoszkieletu do pacjenta, różne rozmiary miednicy, wsporników i innych elementów urządzenia. Stopy egzoszkieletu wkładane do obuwia. Brak szerokiego otwarcia kończyn dolnych, co może utrudniać transfer  pacjenta do egzoszkieletu.

 

160-190 (lub więcej jeżeli długość kończyn dolnych na to pozwala)

100

29-37

Ashworth 3 

30 kg, pełne obciążenie

 2,3 km/h

3h/4h (litowo-jonowe)

4 silniki (2 biodra i 2 kolana), różnego rodzaju czujniki

Nie

Wibracja elementów egzoszkieletu i migające wskaźniki LED na kontrolerze nadgarstkowym podczas różnych trybów egzoszkieletu

Wstawanie, siadanie, chodzenie, obracanie, wchodzenie i schodzenie po schodach (schody nie są dopuszczone przez FDA w USA, w Europie funkcja jest dostępna)

Rehabilitacja w ośrodku

Do użytku domowego i miejskiego np. w formie spaceru 

Gładkie, trawiaste, cementowe, dywanowe

Kule (w cenie)

Tak

1

Po podłączeniu egzoszkieletu do laptopa można zobaczyć statystki urządzenia: liczba wykonanych kroków i liczba pokonanych schodów

Nie

Szkolenie prowadzone jest przez producenta. Polega na oponowaniu podstawowych i zaawansowanych umiejętności wykonywania zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem w domu, ośrodku rehabilitacyjnym oraz w warunkach miejskich.

Teoretycznie po szkoleniu pacjent może korzystać z urządzenia samodzielnie, ale podczas szkolenia z obslugi egzoszkieletu należy wyznaczyć i przeszkolić tzw. osobę towarzyszącą, która przy trudniejszych czynnościach, zakładaniu i zdejmowaniu urządzenia lub awariach systemu powinna być dostępna do pomocy, a podczas wchodzenia lub schodzenia ze schodów jej obecność jest obowiązkowa.

• Zgłaszanie usterek online lub telefonicznie


Producent oferuje 5 lat gwarancji. 

12 miesięcy na akumulatory. Gwarancja nie obejmuje kontrolera. Laptop dostarczany z egzoszkieletem można podłączyć do internetu i technik może przetestować i zdiagnozować system zdalnie. 

Coroczny przegląd serwisowy.


Tak

Modern-Reh w Mysłowicach

500 000 - 800 000 PLN


Indego® Personal/ Therapy Device

Parker Hannifin

USA

2 wersje: Indego Therapy Device - do rehabilitacji

Indego Personal - do użytku domowego i miejskiego

FDA zgoda 

(SCI: 2.2016; rozszerzona zgoda od 9.2017; udary mózgu: 2.2018)

CE (11.2015)

CE w Europie umożliwia rehabilitację pacjentów neurologicznych, niezależnie od jednostki chorobowej, natomiast w USA uzyskanie zgody FDA jest trudniejsze niż CE w Europie, dlatego w USA Indego umożliwia rehabilitację pacjentów neurologicznych (SCI:C7-L5 do rehabilitacji, T3-L5  do użytku domowego i miejskiego, udary mózgu)

Egzoszkielet składający się z 5 modułów (1x biodra z jednostką centralną, 2x uda z możliwością regulacji, 2x podudzia w 3 rozmiarach), iPhone, aplikacja na smartfona, balkonik, kule

Bierny, aktywny, asymatryczny, swobodny 


Motion+ (tryb ruchu biernego symetrycznego/asymetrycznego)


Therapy+ (tryb ruchu aktywnego/ wspomaganego/swobodnego 

 

Kroki wyzwalane i zatrzymywane poprzez pochylenie i wyprost pacjenta. Działa podobnie do "segwaya" - Motion+.  W trybie Therapy+ pacjent samodzielnie inicjuje kroki. Zmiana trybów i pełna obsługa urządzenia za pomocą aplikacji na tablecie.

Tak (5 modułów: 1 biodrowy, 2x udo, 2x podudzie)

Obsługa i modyfikacje poprzez aplikację na tablecie.

• Motion+: pełna asysta egzoszkieletu (100% mocy silników) kontrola poprzez wychylenia tułowia jak w "segwayu"


• Therapy+: trening chodu w trajektorii swobodnej, pacjent inicjuje kroki, redukcja grawitacji, aktywne przenoszenie, wsparcie podporu, feedback dźwiękowy w czasie rzeczywistym


•Advanced Gait oprogramowanie, które eliminuje pauzę między krokami w celu zapewnienia bardziej płynnego chodu 


• W aplikacji dostępny 10MWT (10-metrowy test marszowy)


• Mechanizm ochrony przed upadkiem Failsafe (przód/tył/bok): w sytuacji awaryjnej egzoszkielet blokuje kolana, uwalnia biodra i umożliwia bezpiecznie posadzenie pacjenta na krześle

5-10

Sporo możliwości dostosowania egzoszkieletu do pacjenta. Dużo akcesoriów, pasów, podkładek i innych elementów wpływających na komfort pracy z urządzeniem. System modułowy z częściami oraz możliwością modyfikacji długości poszczególnych części egzoszkieletu przy pomocy jednego elektrycznego wkrętaka. Stopy egzoszkieletu wkładane do obuwia. Dzięki modułowości egzoszkieletu bardzo sprawny pacjent może założyć urządzenie samodzielnie lub z niewielką pomocą.


150-190 (lub więcej jeżeli długość kończyn dolnych na to pozwala)

113

34-42,2

Ashworth 3 

Personal: 12 kg; Therapy Device: 17 kg 

2.2 km/h

4h/3h (litowo-jonowe)

4 silniki (2 biodra, 2 kolana), różnego roczuju czujniki

Nie

Wibracyjny (Motion+), dźwiękowy (Therapy+) oraz wizualny feedback w postaci zmieniających kolor wskaźników LED w górnej oraz tylnej części bioder widoczny dla pacjenta i fizjoterapeuty  

Wstawanie, siadanie, chodzenie, obracanie

Indego Therapy Device rehabilitacja w ośrodku

Indego Personal: do użytku domowego i miejskiego np. w formie spaceru 

Gładkie, trawiaste, cementowe, dywanowe, przejścia, progi

Balkonik, kule, laska (dodatkowo płatne)

Tak

1

Bezpośredni dostęp do statystyk poprzez dedykowany iPhone . Dostępne informacje o czasie trwania sesji, czasie chodu, długości kroku, prędkości chodu, symetrii długości chodu i inne. 

Nie (pojawiały się wzmianki, że będzie kiedyś dostępny, obecnie nie ma takiej możliwości)

Szkolenie prowadzone przez instruktora Indego lub specjalnie przeszkolonego trenera Indego z ramienia oficjalnego dystrybutora Indego w Polsce. Polega na opanowaniu podstawowych i zaawansowanych umiejętności wykonywania zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem w domu, ośrodku rehabilitacyjnym oraz w warunkach miejskich. Dla wersji Personal ok. 40h szkolenia. Dla wersji Therapy Device szkolenie trwa 3 dni.  

• 2 lata gwarancji w cenie


• Zgłaszanie usterek online lub telefonicznie


Tak

Amed w Katowicach

Indego Personal - 600 000 PLN

 Indego Therapy Device -  730 000 PLN


Free Walk

Free Bionics

Tajwan

FreeWalk - głównie do użytku domowego i miejskiego oraz częściowo do rehabilitacji

 

FDA zgoda (brak dokładnej daty)

CE (01.2019)

CE w Europie umożliwia rehabilitację pacjentów neurologicznych, niezależnie od jednostki chorobowej.

Egzoszkielet z tabletem, aplikacja na smartfona, kule z możliwością wyzwalania kroków za pomocą przycisków, ładowarka

Bierny, brak aktywnego

Kroki wyzwalane na 5 sposobów: poprzez przenoszenie ciężaru ciała, poprzez przyciski znajdujące się w kulach dedykowanych do ezgoszkieletu, bezprzewodowo z poziomu tabletu, przy użyciu przycisków umieszczonych bezpośrednio na urządzeniu oraz z poziomu dodatkowego

bezprzewodowego pilota.


Nie

Obsługa i modyfikacje poprzez aplikację na tablecie.

• Innowacyjne bezprzewodowe kule z możliwością wyzwalania kroków


• Zdalna bezprzewodowa kontrola poprzez aplikację na tablecie


• Łatwy transfer pacjenta do egzoszkieletu - rozchylenie kończyn dolnych urządzenia do 120 stopni


• Łatwy transport -urządzenie po złożeniu mieści się w walizce transportowej na kółkach


• Zdalna kontrola bezpieczeństwa z poziomu dodatkowego pilota

5-10

Spore możliwości dostosowania egzoszkieletu do pacjenta. Różne rozmiary pasów i innych akcesoriów wpływających na jego komfort. Prosty transfer pacjenta, dzięki szerokiemu otwarciu kończyn dolnych. Dużo możliwości modyfikacji poszczególnych elementów egzoszkieletu, niektóre unikatowe jak np. możliwość ustawienia głębokości miednicy. Pacjent chodzi we własnym obuwiu, ustawiając stopy na podstawach stóp egzoszkieletu.

150-190 (lub więcej jeżeli długość kończyn dolnych na to pozwala)


100

28-43

Ashworth 3 

20 kg

2 km/h

2h/4h (litowe)

4 silniki (2 biodra i 2 kolana), różnego rodzaju czujniki

Tak

Feedback wizualny na kontrolerze oraz dźwiękowy podczas chodu i innych zadań 

Wstawanie, siadanie, chodzenie, obracanie

Rehabilitacja w ośrodku

Warunki zewnętrzne poza ośrodkiem np. w formie spaceru

Gładkie, trawiaste, cementowe, dywanowe

Kule i tablet (w cenie)

Tak

1

Bezpośredni dostęp do statystyk poprzez dedykowany tablet. 

Nie

Szkolenie prowadzone jest przez producenta lub wykwalifikowany ośrodek. Polega na opanowaniu podstawowych i zaawansowanych umiejętności wykonywania zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem w domu, ośrodku rehabilitacyjnym oraz w warunkach miejskich. Po 20h szkolenia użytkownik powinien być wstanie obsługiwać egzoszkielet.


• 2 lata gwarancji w cenie


• Zgłaszanie usterek online lub telefonicznie

Tak

Centrum Medyczne KOORDYNACJA w Radomiu

410 000 PLN

Porównanie egzoszkieletów do rehabilitacji nie promuje jednego rozwiązania względem innego i służy wyłącznie celom edukacyjnym. Ma zapewnić szybką metodę sortowania robotów według typu, przeznaczenia i funkcjonalności.

Prezentowane modele różnią się od siebie. Każdy z nich ma ciekawe funkcjonalności, które wyróżniają system na tle innych. Dla ułatwienia przejrzenia informacji krótko opisałem każdy z nich. Może to mieć istotne znaczenie przy ostatecznym wyborze.

ReWalk

egzoszkielet cena-rewalk-egzoszkielet rehabilitacja-egzoszkielet egzotech-egzo

ReWalk to jeden z najbardziej rozpoznawalnych egzoszkieletów na świecie. W USA i Niemczech osiągnął bardzo duży sukces w refundacji. Niewątpliwie jest to ciekawe rozwiązanie, szczególnie jeżeli szukasz narzędzia do użytku domowego i miejskiego. Głównym wyróżnikiem urządzenia jest możliwość wchodzenia i schodzenia ze schodów. Interesującą opcją jest także kontroler nadgarstkowy oraz inicjowanie kroków poprzez wychylenia tułowia do przodu i do tyłu. Pamiętaj, że nadal do wykonywania trudniejszych aktywności ruchowych, takich jak schody będziesz potrzebował asystenta. Jednym z długoletnich użytkowników systemu jest ośrodek Modern-Reh w Mysłowicach. Może być to dobry adres w celu podpytania o opinię bezpośrednio od użytkownika.

Link do strony www ośrodka poniżej:

egzoszkielet cena-rewalk-egzoszkielet rehabilitacja-egzoszkielet egzotech-egzo

Silne strony:

rozpoznawalna marka,

reputacja jako egzoszkielet do domu i użytku miejskiego,

bezprzewodowy komunikator nadgarstkowy,

sukces w refundacji w USA i Niemczech,

możliwość wchodzenia i schodzenia ze schodów,

5 lat gwarancji.

Słabe strony:

utrudniony transfer pacjenta do egzoszkieletu poprzez brak możliwości szerokiego otwarcia kończyn dolnych,

brak czujników stóp,

brak trybu aktywnego,

rehabilitacja i ograniczone zastosowanie w tym obszarze,

mało danych i statystyk.

Free Walk

egzoszkielet cena-free walk-egzoszkielet rehabilitacja-egzoszkielet koordynacja-egzo

FreeWalk to najmłodszy uczestnik naszego porównania. Producentem egzoszkieletu jest Free Bionics, firma z Tajwanu ściśle powiązana z Instytutem Techniki Przemysłowej, wiodącym na Tajwanie instytutem rozwijającym technologię robotyki. Silną stroną urządzenia jest na pewno stosunkowo naturalny wzorzec chodu i atrakcyjna cena.

egzoszkielet cena-free walk-egzoszkielet rehabilitacja-egzoszkielet koordynacja-egzo

Silne strony:

stosunkowo naturalny wzorzec chodu,

reputacja jako rozwiązanie do domu i użytku miejskiego,

łatwy transfer pacjenta do systemu – rozchylenie kończyn dolnych urządzenia do 120 stopni,

łatwy transport w walizce transportowej.

Słabe strony:

brak trybu aktywnego,

ograniczone zastosowanie w fizjoterapii.

Indego

egzoszkielet cena-Indego-egzoszkielet rehabilitacja-egzoszkielet meden-egzo

Indego to kolejny egzoszkielet z 2 wersjami urządzenia o różnych zastosowaniach. Uważam, że to lepsze rozwiązanie niż próba stworzenia urządzenia, które działa w warunkach miejskich i wewnątrz ośrodkowych. Indego wyróżniają 2 podstawowe kwestie. To system modułowy oraz stopy systemu wkładane do butów pacjenta. Mocną stroną rozwiązania jest oprogramowanie, które umożliwia rehabilitację zarówno w trajektorii kontrolowanej jak i niekontrolowanej. Ciekawą i niedocenianą opcją Advanced Gait jest redukcja pauzy między każdym kolejnym krokiem co znacznie upłynnia chód. Urządzenie znajdziesz m.in. w Klinice AMED w Katowicach.

Przydatne linki do strony ośrodka:

egzoszkielet cena-Indego-egzoszkielet rehabilitacja-egzoszkielet meden-egzo (2)

Silne strony:

rozpoznawalna marka,

 lekki i łatwy w transporcie w torbie podróżnej o długości 56 cm,

wersja Personal o niewielkich rozmiarach, można w niej siedzieć w wózku inwalidzkim,

 lekka konstrukcja (12 kg – Personal, 17 kg – Therapy Device),

 reedukacja chodu z chodzeniem w trajektorii swobodnej i kontrolowanej,

 tryb asymetryczny,

 łatwy transfer pacjenta,

 możliwość wyjścia poza ośrodek.

Słabe strony:

brak czujników w stopach,

brak funkcjonalnej elektrostymulacji,

wzorzec chodu mógłby być wyższej jakości jak za tą cenę,

bardziej dedykowany pacjentom po urazie rdzenia kręgowego niż po przebytym udarze mózgu.

Ekso NR

egzoszkielet cena-ekso-egzoszkielet rehabilitacja-EksoNR-EksoBionics-egzo

Ekso NR to najbardziej rozpoznawalny egzoszkielet w Polsce. Do jego głównych zalet należy zaprojektowanie z myślą o fizjoterapii oraz oprogramowanie SmartAssist, które umożliwia dostosowanie wspomagania robota do deficytu pacjenta. Urządzenie umożliwia uzyskanie bardzo naturalnego wzorca chodu, dzięki czujnikom znajdującym się w stopach. Wyróżnikiem urządzenia jest także sztywna i samonośna konstrukcja umożliwiająca rehabilitację pacjentów z wysokim urazem rdzenia kręgowego. Jest to jedyny model w Polsce, który posiada w pełni zsychronizowany z wzorcem chodu moduł funkcjonalnej elektrostymulacji. Jeżeli myślisz o wykorzystaniu urządzenia do użytku miejskiego to Ekso nie da Ci tej możliwości, ponieważ w odróżnieniu od pozostałych urządzeń w porównaniu jest zaprojektowane do treningu. W celu uzyskania opinii od użytkownika Centrum Fizjoterapii Donum Corde będzie dobrym adresem. 

Przydatne linki do strony www ośrodka:

Silne strony:

zaprojektowany od początku do rehabilitacji,

sztywna i samonośna konstrukcja działa na każdym etapie leczenia, nawet z pacjentami z wysokimi urazami, do C7 (całkowite), bez ograniczeń (niecałkowite) oraz o drobnej budowie ciała (pacjent nie musi nosić ciężaru urządzenia),

oprogramowanie umożliwiające dostosowanie wspomagania robota do deficytu pacjenta,

tryb asymetryczny,

innowacyjny tryb przygotowujący do treningu chodu przez szereg różnych ćwiczeń np. narzędzie do nauki równowagi, przenoszenia ciężaru ciała z informacją zwrotną dla fizjoterapeuty i pacjenta,

naturalny wzorzec chodu i precyzyjność jego modyfikacji,

możliwość rozbudowy o moduł FES,

wykorzystanie czujników w stopach,

łatwy transfer pacjenta do urządzenia,

dużo informacji i statystyk z treningu.

Słabe strony:

koszty serwisu i awaryjność systemu,

do obsługi FES podczas terapii potrzebne są 2 osoby (jedna obsługuje egzoszkielet, druga nosi i obsługuje elektrostymulor),

funkcjonalność przysiadów,

sposób obracania w trajektorii swobodnej,

testy chodu,

wysoka cena urządzenia,

brak możliwości użytku miejskiego.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dotarłeś do końca, ponieważ włożyłem w to porównanie sporo wysiłku 😉 Wierzę, że dzięki tej pracy wybierzesz dla siebie najlepsze rozwiązanie, które sprawdzi się w Twojej placówce.

Jeżeli nadal masz problem z wyborem, zamów bezpłatną konsultację, formularz znajdziesz poniżej, a ja chętnie pomogę.

Zobacz inne materiały, które mogą Cię zainteresować:

previous arrow
next arrow

Potrzebujesz wsparcia w podjęciu właściwej decyzji? Szukasz robota, który sprawdzi się w specyfice Twojej placówki?

Skontaktuj się z nami a nasz ekspert pomoże Ci wybrać