Czas czytania: 4 minut

Sprzęt do rehabilitacji onkologicznej – jak go wybrać w Narodowej Strategii Onkologicznej – dlaczego powstał ten artykuł?

Otóż ostatnie lata pokazują, jak bardzo rehabilitacja w placówka publicznych się zmienia. Coraz częściej do codziennej pracy fizjoterapeutów wprowadzane są nowoczesne technologie wspomagające proces rehabilitacji, w tym technologie zrobotyzowane. Jednym z bardzo ważnych elementów, które pozwalają na zakup takich technologii są programy, które dofinansowują zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

W tym artykule chciałabym odpowiedzieć na kilka pytań:
·       czym jest program Narodowej Strategii Onkologicznej oraz dla kogo jest skierowany?
·       jak wygląda rehabilitacja onkologiczna oraz co jest jej celem?
·       jak robotyka wpisuje się w program NSO i jak wyglądały poprzednie edycje konkursu?

Czym jest program Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO) i dla kogo jest skierowany?

Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) to program, którego głównym celem jest zmiana szeroko pojętej polskiej onkologii – również w aspekcie rehabilitacji. Program został ogłoszony na lata 2020-2030 w związku z czym jego długoterminowym celem jest poprawa długości oraz jakości życia pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe.

Link do strony, na której znajdują się wszystkie informacje dotyczące konkursu znajdziesz poniżej:

Rehabilitacja pacjentów onkologicznych jako jeden z ważnych elementów programu.

hunova-stacjonarny-robot-rehabilitacyjny-kończyn-dolnych-urządzenie-robotyczne-do-rehabilitacji-rehabilitacja-neurologiczna-geriatryczna-ortopedyczna-sportowców-skyfi-sprzęt-do-rehabilitacji-onkologicznej

Program NSO obejmuje pięć obszarów działania. Jednym z tych obszarów są inwestycje w system opieki onkologicznej, których celem jest m.in. zapewnienie najwyższej jakości diagnostyki i leczenia, rozwój opieki rehabilitacyjnej oraz zwiększenie dostępu do nowoczesnych technologii. Właśnie – zwiększenie dostępu do nowoczesnych technologii. Dla nas – osób, które od lat zajmują się robotyką – fakt, że są wprowadzane ministerialne programy, mające na celu ułatwianie dostępu do robotyki w Polsce jest niesamowicie pokrzepiający.

Dlaczego? Dlatego, że przez wiele lat mieliśmy okazję obserwować, jak duży wpływ oraz jaką pomoc może nieść pacjentom właśnie wspomaganie się w codziennej pracy technologiami zrobotyzowanymi. 

Co jest celem rehabilitacji onkologicznej?

Pablo-kończyna-górna-Tyromotion-Skyfi

Mówiąc o celach rehabilitacji onkologicznej nie da się ich „zaszufladkować” a wynika to z kilku czynników. Po pierwsze – należy zwrócić uwagę na fakt, że będziemy mieli do czynienia z wieloma problemami pacjentów, takimi jak np. niedowłady, obrzęki, bóle czy ogólne osłabienie. Tak, jak w przypadku tej grupy, jak i każdej innej, należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy – zawsze mamy do czynienia z pacjentem wielochorobowym. W związku z tym musimy mieć na uwadze to, aby posiadać różne możliwości do radzenia sobie z różnymi problemami.

Nie ulega również wątpliwości, że głównym celem rehabilitacji pacjentów onkologicznych (i nie tylko) jest odzyskanie samodzielności. Dążąc do ogólnie określonej – samodzielności – pacjenci muszą pracować zarówno nad sprawnością ruchową, jak i psychiczną, dlatego też na cały proces rehabilitacji składa się wiele mniejszych procesów. Nie możemy zapominać o równie ważnych elementach, takich jak wsparcie psychiczne, czy rehabilitacja funkcji poznawczych, dlatego przy wyborze sprzętu warto pamiętać o wszystkich powyższych aspektach.  

Jak robotyka i sprzęt do rehabilitacji onkologicznej wpisuje się w program NSO i jak wyglądały poprzednie edycje konkursu?

LEXO-rehabilitacja-kończynyn-dolnych

Zazwyczaj robotyka oraz wykorzystywanie zaawansowanych i innowacyjnych sprzętów do rehabilitacji kojarzy nam się z prywatnymi ośrodkami rehabilitacyjnymi, w których pacjent musi sporo zapłacić za taką usługę.

Na szczęście to się zmienia. Dlaczego w tym artykule chcemy skupić się właśnie na rehabilitacji onkologicznej? Głównie przez program, który powstał w ostatnich latach i który bardzo wspomaga właśnie ten aspekt rehabilitacji w Polsce.

W ciągu ostatnich dwóch lat, wiele ośrodków miało możliwość wyposażyć się w najnowocześniejszy sprzęt właśnie dzięki programowi Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej – „Zakup sprzętu do rehabilitacji onkologicznej”. Jeżeli mielibyśmy przeanalizować zakres sprzętu, w który wyposażone zostały Ośrodki, nie jest to oczywiście „tylko” robotyka. W zależności od potrzeb oraz celów (tutaj wracam znów do tego, że mamy do czynienia z pacjentem „wielochorobowym”), – technologie, w które zostały wyposażone Ośrodki do tej pory są bardzo różne.

W niektórych przypadkach były to zestawy bardziej „podstawowe” składające się np. szyn CPM, bieżni, urządzeń do treningu wytrzymałościowego, dynamometrów, defibrylatorów czy systemów do prób wysiłkowych. W innych – zaawansowane roboty do rehabilitacji kończyn górnych, w tym roboty wykorzystujące rzeczywistość wirtualną. Jeszcze w innych – nowoczesne rozwiązania do terapii funkcji poznawczych. Aż w końcu – w niektórych przypadkach – zaawansowane systemy do reedukacji chodu, w tym egzoszkielety do rehabilitacji.

Jak widać – przekrój ten jest naprawdę szeroki, dlatego tym bardziej istotne jest, aby dobrze przemyśleć wybór i przeanalizować dostępne na rynku technologie – których obecnie jest już naprawdę sporo.  

Podsumowanie

Jeżeli konkurs onkologiczny i temat Narodowej Strategii Onkologicznej jest dla Was czymś ciekawym, interesuje Was to, co najczęściej wybierały osoby decyzyjne w konkursie NSO, jak wygląda użytkowanie tych systemów oraz co dają one w praktyce – wypełnijcie formularz a chętnie na ten temat porozmawiamy.


Asia

Zobacz inne materiały, które mogą Cię zainteresować:

previous arrow
next arrow

Potrzebujesz wsparcia w podjęciu właściwej decyzji? Szukasz robota, który sprawdzi się w specyfice Twojej placówki?

Skontaktuj się z nami a nasz ekspert pomoże Ci wybrać