Czas czytania: 8 minut

Podcast
“Technologie w Rehabilitacji”
Odcinek #039

Ten odcinek jest dla Ciebie, jeżeli chcesz dowiedzieć się:

  • interesuje Cię konkurs MZ pt. urządzenia robotyczne do rehabilitacji
  • chcesz wiedzieć, jak wziąć udział w tym konkursie?
  • szukasz robotów stacjonarnych lub egzoszkieletów do konkursu
  • zastanawiasz jak dobrze wybrać sprzęt aby dobrze służył?

Słuchaj w wybranej platformie streamingowej:

Spotify

Apple Podcast

YouTube

Wstęp do podcastu

Czołem, witam Was w podkaście Technologie w rehabilitacji, jest to 39. odcinek, a jednocześnie pierwszy z odcinków specjalnych. Powód jest może prozaiczny, może nie – otóż Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy konkurs na dofinansowanie zakupu urządzeń robotycznych do rehabilitacji, konkurs ma numerację – czy kod FM-STI.01.Rehabilitacja.Roboty.2023 -to przeczytałem dla tych którzy tylko tego podcastu będą słuchać, natomiast jeżeli go chcecie zobaczyć, on na YouTube również jest publikowany i w mediach społecznościowych, dlatego po odsłuchaniu zachęcam też do zobaczenia tego materiału w formie wideo, tam będzie trochę więcej informacji, ale postaram się to wszystko i tak skrótowo przekazać.

Na czym polega konkurs Rehabilitacja Roboty 2023?

Na czym polega ten konkurs, zgodnie z regulaminem ogłoszony 25.08.2023?
Otóż Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs, w którym nabór potrwa do 2. października 2023 roku, ale z tego co mówi nam regulamin konkursu, nabór jeszcze się nie rozpoczął – on zacznie się dopiero 25. września, czyli mamy trochę ponad 3 tygodnie (w dniu nagrywania tego podcastu licząc), aby się do tego konkursu przygotować, zwłaszcza, że regulamin i załączniki już są publicznie dostępne.
Nabór będzie dotyczył zakupu przez placówkę co najmniej jednego urządzenia robotycznego lub egzoszkieletu:
– egzoszkieletu dla dorosłych lub egzoszkieletu dla dzieci,
– urządzenia robotycznego w postaci urządzenia stacjonarnego do rehabilitacji kończyn dolnych,
– urządzenia stacjonarnego do rehabilitacji kończyn górnych
lub takich samych urządzeń mobilnych do rehabilitacji kończyn górnych i do rehabilitacji kończyn dolnych.

Kto może skorzystać z konkursu finansującego urządzenia robotyczne do rehabilitacji?

W naborze może wziąć udział ośrodek, który posiada kontrakt z NFZ z zakresu rehabilitacji leczniczej i dodatkowo, co jeszcze ten regulamin konkursu nam mówi?
Były pozytywy: są pieniądze, można wystartować, można zakupić fajne urządzenia do pomocy naszym pacjentom, ale zawsze trzeba uważać na to, co jest jeszcze w regulaminie zapisane i tutaj po pierwsze jest pewien próg wejścia.

Progi wejścia/finansowania robotów do rehabilitacji i egzoszkieletów w konkursie MZ

Aby placówka mogła skorzystać z tego dofinansowania, to w 2022 roku musiała rozliczyć co najmniej 200 świadczeń rozliczanych produktami rozliczeniowymi, wskazanymi w załączniku do konkursu – jest taki załącznik nr 1, gdzie jest tabelka, tam jest kilkanaście takich produktów rozliczeniowych – i to niestety trzeba zweryfikować, czy my co najmniej 200 takich świadczeń rozliczyliśmy w zeszłym roku. Z ilości świadczeń wynika też to, że o ile z jednej strony, jak wszyscy teraz zaczynają reklamować mediach społecznościowych, można uzyskać dofinansowanie do 100%, nawet na 1 800 000 PLN! I tak – to prawda, ale są progi. I te progi wynikają właśnie z ilości świadczeń, które wy zrealizowaliście w zeszłym roku i o tych progach powiem za chwilę.
Co jeszcze jest ważne? Wydatki na zakup muszą się zamknąć do 20 grudnia 2023 roku, natomiast uruchomienie sprzętu powinno nastąpić nie później niż do 29 kwietnia 2024 roku.
Oficjalnie ocena wniosku będzie trwała od 02.10.2023 przez 30 dni. Natomiast jeżeli tych wniosków będzie dużo, ten okres oceny może się wydłużyć i o tym też trzeba pamiętać.
I o co chodziło z tymi progami, które Ministerstwo Zdrowia wprowadziło? Są trzy główne rodzaje placówek.

Po pierwsze, jeżeli placówka rozliczyła według załącznika numer 1 opisanych świadczeń od 200 do 379 w 2022 roku to może uzyskać dofinansowanie do 100% do maksymalnej kwoty 500 000,00 złotych.
Jeżeli tych świadczeń było od 380 do 719, to dofinansowanie wzrasta do 1 000 000,00 złotych.
A jeżeli tych świadczeń było 720 i więcej za rok 2022 – to ta pula zwiększa się do maksymalnego poziomu 1 800 000,00 złotych i to musi być co najmniej jedno urządzenie – nawet w tabelce w załączniku widać, że tych pozycji może być kilka.
A jeżeli macie mniej niż 200 tych świadczeń rozliczonych, to niestety w tym konkursie nie możecie wziąć udziału.
Natomiast pewnie Ministerstwo jeszcze planuje kolejne konkursy, tak jak w latach poprzednich, które były organizowane, gdzie te kryteria znowu będą inne niż w tym, więc trzeba będzie śledzić kolejny rasy portal inwestycje Ministerstwa Zdrowia, aby te konkursy namierzać lub czekać na informacje które się pojawiają w internecie.

Co zrobić przed 25.09.2023 w konkursie STI rehabilitacja roboty 2023?

Co możecie zrobić jako placówka przed 25. września 2023 roku, aby się dobrze do tego konkursu przygotować?
Przede wszystkim, z naszej strony sugestia, aby już teraz zweryfikować ze współpracownikami, który próg dofinansowania dotyczy Waszej placówki. To nie wystarczy wziąć wartość kontraktu z NFZ-u, trzeba to jeszcze przeliczyć i sprawdzić ile tych produktów faktycznie wymienionych przez Ministerstwo my rozliczyliśmy w zeszłym roku.
Zastanówcie się jakie macie potrzeby w zakresie sprzętu, po prostu, bo ten sprzęt zostanie z wami przez 5 lat – to też jest zapisane w regulaminie konkursu.
Przez 5 lat będziecie świadczyć na nim rehabilitację w ramach Waszego kontraktu z NFZ-em, więc ten sprzęt musi się dobrze wpasowywać w wasze potrzeby.

Spełniamy warunki udziału, wiemy ile możemy dostać finansowania na robota, co dalej?

Sprawdźcie, czy ten sprzęt, który wybraliście, się wam zmieści. My wiemy, że część z Was po poprzednich konkursach takich jak Polkard czy Narodowa Strategia Onkologiczna jest już mocno doposażona i wyzwaniem jest wstawiać dużo urządzeń lub dużą ilość urządzeń lub duże urządzenie. Możemy Wam pomóc w dobraniu takiego miejsca – na naszej stronie [autoreklama] znajdziecie rzuty urządzeń, które my oferujemy, także w ramach tego konkursu, ale też innych. A także przygotowaliśmy taki materiał (będzie podlinkowany na końcu tego odcinka): jak zaplanować miejsce pod robota do rehabilitacji chodu – pod robota stacjonarnego do rehabilitacji kończyn dolnych, gdzie też rysujemy, jak sobie go umieścić w pomieszczeniu. Zachęcam do zobaczenia tego materiału.
Następnie warto zebrać z rynku oferty i je sobie porównać, dostawców jest kilku, przynajmniej na rynku, każdy oferuje trochę inny sprzęt, natomiast są to te same grupy, te same typy, czy egzoszkielety, czy roboty stacjonarne, znajdziecie przynajmniej w 4-5 firmach, jak nie więcej – w tym w naszej, więc zachęcamy do skorzystania z oferty. Poza tym pula jest tak duża, że spokojnie w każdej firmie będziecie mogli coś wybrać.

Urządzenie do robotycznej rehabilitacji – na co uważać przy wyborze?

Sprawdźcie też, czy to, co wybieracie, jest robotem. Wiemy, że macie różne potrzeby i nie zawsze robot się akurat w nie wpisuje. Natomiast jeżeli będziecie chcieli wybrać inne urządzenie, które przez na przykład ostatnie 5 czy 10 lat nie było reklamowane jako urządzenie robotyczne, urządzenie do zrobotyzowanej rehabilitacji, czy po prostu robot. I teraz nagle staje się robotem w ramach takiego konkursu, to my szczerze mówiąc nie wiemy, jak Ministerstwo Zdrowia będzie oceniało to we wniosku? Czy zostawi tylko nazwę samego zadania, czy będzie wnikać w to, jakie to faktycznie jest urządzenie, jeżeli to się nie będzie im, mówiąc kolokwialnie, spinało, czy nie odrzuci po prostu takiego wniosku. Tego nie wiemy, natomiast jeżeli Ministerstwo życzy sobie urządzeń robotycznych czy egzoszkieletów – starajmy się jednak znajdować takie urządzenia robotyczne lub egzoszkielety w ofercie firm, z którymi będziecie chcieli współpracować.

Roboty rehabilitacja 2023 – przykładowe sprzęty

Jakie to są przykładowe sprzęty od razu, mówiąc, że to są wyroby medyczne, więc używajcie ich zgodnie z instrukcją obsługi lub etykietą, informacje zawarte w tym materiale o tych urządzeniach są przeznaczone wyłącznie dla pracowników wykonujących zawody medyczne – musiałem to przeczytać, takie mamy wymogi prawne – a więc: to mogą być różnego rodzaju roboty stacjonarne do kończyn dolnych, czy to w postaci zrobotyzowanych platform, czy na przykład egzoszkielety dla dzieci. Egzoszkielety pediatryczne, jeżeli wolicie, czy znowu inne urządzenia zrobotyzowane do terapii chodu, urządzenia stacjonarne, tutaj na przykładzie end-effectora, ale tych urządzeń jest przynajmniej kilka typów na rynku.
To mogą być też urządzenia mobilne, a jednocześnie stacjonarne, no bo jeżeli robot jest na kółkach, można go przemieszczać do różnych sal i on ma wykonywać terapię kończyny górnej, to raczej nie podczas chodzenia tego pacjenta, tylko właśnie żeby go można było przemieścić do innej sali w ośrodku, zrobić na przykład terapię przyłóżkową i takie urządzenia też znajdziecie w ofertach firm, to mogą być urządzenia właśnie stacjonarne, mobilne do terapii uni- lub bilateralnej kończyny górnej – z wirtualną rzeczywistością lub bez niej. Jakieś zrobotyzowane urządzenia do wczesnej pionizacji i do terapii chodu również podpinające się pod mobilne urządzenia do rehabilitacji kończyn dolnych.

Robot rehabilitacyjny. Egzoszkielet. Zbyt dużo opcji na rynku, którą wybrać?

I gdy tych urządzeń już zobaczycie całkiem sporo po wyszukiwaniu w waszej ulubionej przeglądarce lub po analizie ofert z różnych firm, to wiemy, że ten wybór będzie trudny – często i znowu tu uczulam na to, że to co wybierzecie zostanie z Wami co najmniej 5 lat w ramach Waszego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, więc wybierajcie takie rozwiązania, które są Wam faktycznie potrzebne, a nie takie, które Wam mogą później docelowo zajmować miejsce, bo jednak ten wybór nie będzie do końca trafny, ale będzie ładnie wyglądał w katalogu.
I my z naszej strony oferujemy taką opcję, że możemy zawsze porozmawiać o Waszych wyborach, czy doradzić, czy porozmawiać o różnych alternatywnych urządzeniach, które są na rynku.
Mamy taką funkcję bezpłatnej konsultacji – na skyfi.pl, znajdźcie taki duży przycisk, tam spokojnie można go kliknąć, wypełnić formularz i się do was odezwiemy.

Urządzenie do zrobotyzowanej rehabilitacji – skąd jeszcze czerpać informacje?

Prowadzimy podcast, którego właśnie słuchacie lub, jeżeli trafiliście na ten podcast po raz pierwszy, bo zainteresował was tytuł lub konkurs, to poprzednie 38 odcinków traktuje o różnych technologiach, w rehabilitacji, jak my na nie patrzymy, jak my je odbieramy, staramy się nie wskazywać dokładnie modeli sprzętu – lub jeżeli już je wskazujemy to porównać je ze sobą, bo na końcu to wy podejmujecie wybór my was tylko chcemy uzbroić w wiedzę, potrzebną do dokonania tego wyboru. I prowadzimy też bloga. Na blogu znajdują się również wpisy o tych odcinkach. Do części tych odcinków znajdziecie tam również transkrypty, jeżeli wolicie czytać, a nie słuchać lub oglądać tego typu materiały.
I ja ze swojej strony, z resztą zespołu Skyfi mogę polecić kilka takich materiałów na początek, które mogą być dla Was pomocne przy tym konkursie.

Roboty i egzoszkielety – jakie materiały polecamy na początek?

Na pewno jest to ten odcinek, o którym wspominałem, to jest odcinek 27. podcastu, a na YouTubie w formie wideo: jak zaplanować miejsce pod robota do reedukacji chodu. Zachęcam. Mamy również taki cykl – serię ekspercką, jeżeli wolicie – z Joanną Boczulą, która bardzo dużo szkoleń z urządzeń do reedukacji kończyny górnej – zrobotyzowanych i niezrobotyzowanych – przeprowadziła w swojej karierze zawodowej; i tam w środkowym odcinku z tej serii eksperckiej – w odcinku 36 rozmawiamy o tym, jak wybrać odpowiednie urządzenie do terapii kończyn górnych z naciskiem na roboty rehabilitacyjne. I znowu, jeżeli zastanawiacie się czym jest robot, to tam jest nasza opinia na ten temat.
Możecie też przeczytać artykuł blogowy o tym, jakie my definiujemy wskazówki, które mogą być dla Was pomocne przy wyborze robota lub egzoszkieletu do reedukacji chodu, a jeżeli po tym artykule lub w jego trakcie macie jakieś wątpliwości co do tej treści lub co do tez tam zawartych lub chcecie podyskutować na ten temat to Grzegorz, który napisał ten artykuł, chętnie Wam odpowie na wszystkie pytania.
I mamy też artykuł, gdzie porównujemy trzy stacjonarne roboty rehabilitacyjne do reedukacji chodu. Wybraliśmy trzy przykładowe, które już funkcjonują na polskim rynku, mają swoje instalacje – i tam staramy się porównać zarówno wady, jak i zalety tych rozwiązań ze wskazaniem nazw i modeli handlowych, tak aby każdy z Was mógł świadomie podjąć decyzję – w zależności od tego, jakich po prostu ma pacjentów. I tych odcinków jest sporo też na inne tematy, ale pod kątem robotyki myślę, że od tych warto zacząć.

Zamiast zakończenia

Z naszej strony, razem z resztą zespołu Skyfi życzę Wam powodzenia – dla tych, którzy słuchają tego podcastu regularnie – do usłyszenia w najbliższym czasie. Już nie za dwa tygodnie dla wszystkich pozostałych śledźcie nasze profile – niedługo pojawią się kolejne materiały, gdzie będziemy rozmawiać o wadach i zaletach poszczególnych urządzeń, też z naszej oferty, w tym czasie jaki nam pozostał do składania ofert konkursowych. I to tyle. Do usłyszenia. Cześć i czołem.

Zobacz inne materiały, które mogą Cię zainteresować:

previous arrow
next arrow

Potrzebujesz pomocy w przejściu przez cały proces konkursu?

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie, a chętnie pomożemy.